Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Michał Chodurski 04.03.2012

Najciężej ranni trafili do szpitala w Zawierciu

W tamtejszym szpitalu powiatowym hospitalizowanych tam jest 9 osób - w tym jeden obywatel Mołdawii.
Ewakuacja rannych w katastrofie kolejowej pod SzczekocinamiEwakuacja rannych w katastrofie kolejowej pod Szczekocinamifot.PAP/Andrzej Grygiel

Po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami, trzy młode osoby trafiły na oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Ich stan jest ciężki - powiedział doktor Szymon Nowak z zawierciańskiej lecznicy.

Wyjaśnił, że wszyscy są w śpiączce farmakologicznej i wymagają uzupełniania krwi oraz intensywnego nawodniania. W najcięższym stanie była młoda kobieta ale jej stan sie poprawia.

Osoby te natychmiast przeszły skomplikowane operacje, w tym klatki piersiowej i amputację nogi. Niezbędny był też transport krwi ze stacji krwiodawstwa w Katowicach. Szpitale, w których przebywają osoby poszkodowane, odwiedził rano Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Najwięcej czasu spędził w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu, gdzie są osoby najciężej poszkodowane. Pozostali pasażerowie trafili na oddział okulistyczny i chirurgii urazowej.

Inni poszkodowani z lekkimi urazami trafili do sąsiednich szpitali, między innymi do Sosnowca i Myszkowa. W katastofie kolejowej pod Szczekocinami zginęło 15 osób a 56 zostało rannych. Obrażenia ponad 30-tu osób są ciężkie.

Ranni w katastrofie kolejowej w Szczekocinach k. Zawiercia znajdują się w 15 szpitalach na terenie trzech województw: śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Poszkodowani są w szpitalach w Sosnowcu (9 osób), Zawierciu (9), Włoszczowie (7), Myszkowie (5), Jędrzejowie (4), Piekarach Śląskich (3), Miechowie (3), Dąbrowie Górniczej (3), w dwóch szpitalach w Częstochowie (łącznie 7); ponadto pojedyncze osoby poszkodowane przebywają także w Katowicach, Krakowie, Kielcach, Czerwonej Górze k. Kielc, Busku Zdroju.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

mch