Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Jaremczak 18.01.2013

Dramat zakładników w Algierii. Porywacze chcą rozmawiać

Domagają się m.in. negocjacji w sprawie przerwania w Mali francuskiej interwencji zbrojnej.
Mochtar Belmochtar, przywódca porywaczy w AlgieriiMochtar Belmochtar, przywódca porywaczy w AlgieriiPAP/EPA/INTELCENTER/HANDOUT

Chcą też wymienić amerykańskich zakładników na dwóch bojowników więzionych w Stanach Zjednoczonych. Wolność mieliby odzyskać pakistański naukowiec Aafia Siddiqui, więziony za próbę ataku na żołnierzy amerykańskich w Afganistanie w 2008 roku oraz Egipcjanin Omar Abdel-Rahman, skazany w 1995 roku w USA na dożywocie za udział w spisku, którego celem miały być obiekty w Nowym Jorku.

Islamscy terroryści już trzecią dobę przetrzymują zakładników w kompleksie gazowym In Amenas w Algierii. Są wśród nich Brytyjczycy, Francuzi, Kanadyjczycy, Norwegowie i Japończycy. Niektórym udało się uciec w czasie czwartkowego szturmu algierskiego wojska.

- Przez 40 godzin ukrywałem się w moim pokoju pod łóżkiem zastawionym deskami. Miałem jedzenie i wodę, ale nie wiedziałem, jak długo tam będę - powiadał francuskiemu radiu Europe1 Aleksandre Berceaux, pracujący na miejscu w firmie cateringowej.

Według algierskiego rządu, w czasie akcji odbicia zakładników zginęło co najmniej czterech obcokrajowców, ale los wielu innych osób nie jest znany. Miało też zginąć co najmniej 11 islamistów, w tym ich przywódca Mochtar Belmochtar.

- Terroryści byli bardzo dobrze zorganizowani i uzbrojeni, a zakładników zmuszano, by nosili na sobie ładunki wybuchowe - tak brytyjski premier David Cameron opisał dramat rozgrywający się od środy na polach gazowych w Algierii. Według jego informacji liczba Brytyjczyków, którzy są zagrożeni, jest mniejsza niż 30.

Z kolei irlandzki wicepremier Eamon Gilmore twierdzi, że algierska armia w czasie próby odbicia zakładników otworzyła ogień do pojazdów, w których siedzieli obcokrajowcy. Gilmore opowiadał o rozmowie z żoną jednego z irlandzkich zakładników, któremu udało się uciec. - Ona opisała tę ucieczkę jako przerażającą. Z tego, co mi powiedziała, jest jasne, że byli zakładnicy, którzy nie mieli tyle szczęścia, co jej mąż - powiadał irlandzki wicepremier.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

W sumie wolność odzyskało 639 zakładników, w tym więcej niż połowa ze 132 obcokrajowców. Los pozostałych nie jest znany. Nie wiadomo, ilu rzeczywiście przetrzymują terroryści, a ilu się ukrywa.

IAR, tj

''