Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 04.10.2013

Cyfrowe radio wytrzyma konkurencję z radiem internetowym

Tak uważają eksperci Polskiego Radia, które we wtorek zaczęło nadawać swój sygnał w cyfrowym systemie DAB+.
Cyfrowe radio wytrzyma konkurencję z radiem internetowymGlow Images/East News
Galeria Posłuchaj
  • Cyfrowe radio wytrzyma konkurencję z radiem internetowym. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Czytaj także

Od 1 października w rejonie Warszawy i Katowic można słuchać kilku stacji Polskiego Radia nie tylko w tradycyjnym systemie FM, ale właśnie w formacie cyfrowym.
Zdaniem sceptyków, sporą konkurencję dla radia cyfrowego stanowi radio internetowe. Według ekspertów Polskiego Radia, system cyfrowy jednak nie musi się bać, bo za internet trzeba płacić, a "radio cyfrowe jest bezpłatne, czyli dostępne dla wszystkich w każdym miejscu w Polsce, nawet w lesie" - podkreśla główny inżynier Polskiego Radia Paweł Mathia.
Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl >>>

Oprócz Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki i Polskiego Radia dla Zagranicy, na cyfrze znajdują się dwa zupełnie nowe programy. Polskie Radio 24 to przede wszystkim informacja i publicystyka. Radio Rytm natomiast skupi się na muzyce popularnej, przerywanej w każdej godzinie dwoma krótkimi serwisami informacyjnymi. W systemie cyfrowym nadawany będzie również sygnał RDC i Polskiego Radia Katowice. Wkrótce powstanie też między innymi Radio Retro, radio dla dzieci i rodziców oraz kanał edukacyjny Eureka.
Do odbioru sygnału cyfrowego potrzebny jest odbiornik, wyposażony w technologie DAB. Umożliwia ona nie tylko utworzenie miejsca dla nowych rozgłośni w eterze. Dzięki temu systemowi możliwe jest też przesyłanie do radioodbiorników obrazów, pokazów slajdów czy informacji drogowych. Nie trzeba będzie też pamiętać częstotliwości swoich ulubionych rozgłośni. Ich odszukanie będzie możliwe po wpisaniu ich nazwy. DAB+ to także wyższa jakość dźwięku, co ma szczególne znaczenie w kontekście transmisji koncertów.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk