Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 05.11.2013

Syria: pocisk moździerzowy spadł na ambasadę Watykanu

Do zdarzenia doszło we wtorek nad ranem, ok. godz. 6.30, w stolicy Syrii - Damaszku.
Flaga WatykanuFlaga WatykanuLeandro Neumann Ciuffo/Wikimedia Commons/CC

Jak poinformował watykański dyplomata Giorgio Ghezza, na dach budynku ambasady spadł pocisk moździerzowy. Nikomu nic się nie stało, pocisk spowodował jedynie straty materialne. - Dzięki Bogu byliśmy wewnątrz i nikt nie został ranny - podkreślił Ghezza.

Ambasada Watykanu znajduje się w eleganckiej dzielnicy Al-Malki w centrum Damaszku. Od wielu miesięcy pociski moździerzowe spadają każdego dnia w różnych miejscach w stolicy. Władze oskarżają o ostrzał rebeliantów.
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>
Od marca 2012 roku w Syrii trwa wojna domowa. Do tej pory zginęło ponad 115 tys. ludzi. Liczba uchodźców zbliża się do 3 milionów.
Niszczenie syryjskiej broni chemicznej
Pod koniec października Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) ogłosiła, że Syria zniszczyła wszystkie zadeklarowane obiekty służące do produkcji broni chemicznej i mieszania jej komponentów, co stanowi ważny etap programu całkowitego niszczenia tego arsenału.
Zniszczenie tych obiektów oznacza, że Syria nie może już produkować broni chemicznej. Damaszek musi jednak jeszcze rozpocząć proces niszczenia już istniejącego arsenału. Eksperci szacują, że Syria ma ponad 1000 ton broni chemicznej, w tym 300 ton gazu musztardowego i sarinu oraz drażniący układ krwionośny i nerwowy gaz bojowy VX.
Prezydent Syrii Baszar el-Assad zgodził się zniszczyć broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego w reakcji na atak chemiczny pod Damaszkiem 21 sierpnia. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przypisują odpowiedzialność za ten atak reżimowi Assada. Natomiast Damaszek wspierany przez Rosję utrzymuje, że była to prowokacja rebeliantów.
Zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ Syria musi umożliwić zniszczenie jej broni chemicznej do połowy 2014 roku. Nie zapadła jeszcze decyzja, gdzie będzie niszczona syryjska broń chemiczna. OPCW ma nad tym obradować 15 listopada.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk

''