Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 11.10.2013

Co boskiego jest w bozonie Higgsa?

Za zrozumienie mechanizmu powstawania masy i odkrycie tak zwanej "boskiej cząstki" dwaj naukowcy - Brytyjczyk, profesor Peter Higgs i pochodzący z Belgii Francois Englert - otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.
Symulacja zobrazowania obecności, powstałego w wyniku kolizji dwóch wysokoenergetycznych protonów, bozonu Higgsa w detektorze CMS w LHC.Symulacja zobrazowania obecności, powstałego w wyniku kolizji dwóch wysokoenergetycznych protonów, bozonu Higgsa w detektorze CMS w LHC.mat. prasowe/CERN

Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku dyrektor prof. Grzegorz Wrochna wyjaśnia, że bozon Higgsa odgrywa kluczową rolę w teorii opisującej wszystkie znane nam oddziaływania. - Gdyby tej cząstki nie było to wszystkie inne cząstki nie miałyby masy. A więc świat takim, jakim go dziś obserwujemy, a także my sami, nie mógłby istnieć - powiedział w rozmowie z Januszem Weissem.

Do wytworzenia bozonu Higgsa służy LHC - Wielki Zderzacz Hadronów, w którym wytwarzana ogromna energia zamienia się na tysiące cząstek. - Cząstka Higgsa pojawia się niezwykle rzadko, raz na wiele milionów zderzeń i żyje tak krótko, że nie jesteśmy w stanie zaobserwować jej samej, ale cząstki powstałe z jej rozpadu - wyjaśnił.

Bozon Higgsa dla laików >>>

Jaki wkład w pracę przy bozonie Higgsa włożyli Polacy? Jakie mogą być korzyści z odkrycia "boskiej cząstki"? Jak inne przełomowe teorie znalazły zastosowanie w codziennym życiu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" na antenie radiowej Jedynki od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym danego dnia się zajmuje, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.