Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 21.02.2014

21.02.2014 "Stu zabitych w Kijowie". Całonocne negocjacje z Janukowyczem. Biden dzwonił do Tuska. Apel o "bojkot Soczi" [relacja]

Negocjacje trwają nieprzerwanie od wieczora. W Kijowie są szefowie dyplomacji Polski i Niemiec. Pośredniczą w rozmowach opozycji z Wiktorem Janukowyczem. W czwartek Rada Najwyższa uchwaliła m.in. wycofanie do koszar sił MSW i wstrzymanie ognia. Trwa liczenie ofiar wśród protestujących - według służb Majdanu zginęło już około 100 osób. W czwartek Unia Europejska zdecydowała o nałożeniu sankcji na Kijów, w związku z rozlewem krwi.
Kijowski MajdanKijowski MajdanPAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Galeria Posłuchaj
  • W Kijowie dziesiątki ofiar wśród protestujących. Wielu zginęło od kul snajperów. Relacja Pawła Buszko (IAR)
  • Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR): Rada Najwyższa zakazuje milicji używać broni
  • Relacja Radomira Czarneckiego z Kijowa (IAR): uchwała Rady Najwyższego wzbudziła nadzieje na Majdanie
Czytaj także

Wideorelacja na żywo z Majdanu >>>

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>

05:45

Minęła noc i nic  nie wiadomo o efektach rozmów. Negocjacje trwają już przeszło osiem godzin.

Plan maksimum, który chcieli osiągnąć liderzy opozycji i protestujący na Majdanie, to przedterminowe wybory parlamentarne i prezydenckie oraz powrót do konstytucji z 2004 roku.

05:35

Gestem solidarności i jedności z naszymi wschodnimi sąsiadami ma być wieczorna akcja, zaproponowana przez naszych liderów politycznych. W ich imieniu premier Donald Tusk zaapelował, by dziś o 20:00 w oknach naszych domów zapłonęły świeczki.

05:15

Francuski filozof Bernard-Henri Lévy wzywa wszystkich Europejczyków, by zbojkotowali olimpiadę w Soczi, nie pojawili się na ceremonii zamknięcia - na znak protestu przeciwko wydarzeniom, do których doszło na Ukrainie. Swój apel opublikował na łamach francuskiego dziennika Le Monde.

04:45

W sprawie Ukrainy głos zabrał szef amerykańskiej dyplomacji, John Kerry.  - Z gniewem i bólem patrzyliśmy, jak przemoc wróciła dziś na ulice Kijowa. Mieszkańcy Ukrainy zasługują na coś znacznie więcej niż bezsensowna śmierć i cierpienie na ulicach jednego z wielkich europejskich miast - oświadczył Kerry w opublikowanym w czwartek wieczorem komunikacie.
- Przemoc musi się skończyć - podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji. Wezwał armię do nieangażowania się w konflikt na Ukrainie, wyraził nadzieję, że odpowiedzialni za użycie przemocy będą ukarani.

Więcej >>>

04:30

Wiceszef sztabu, który zrezygnował ze stanowiska, motywuje to niezgodą na użycie wojsk w obecnym konflikcie na Ukrainie. Jak podkreśla w rozmowie z dziennikarzami, jest to niedopuszczalne i byłoby zgubne i dla obywateli, i dla żołnierzy. Z jego słów można wnioskować, że kierownictwo resortu obrony ma inne zdanie na ten temat.

Więcej >>>

03:50

Aktywiści ze Lwowa, którzy przybyli w nocy z czwartku na piątek na kijowski Majdan twierdzą, że drogę przebyli bez przeszkód i na trasie nie napotkali posterunków milicji drogowej. Według nich do Kijowa zmierzają ze Lwowa autobusy z innymi aktywistami.
Mężczyzna, z którym rozmawiała agencja Interfax-Ukraina, przekazał, że wraz z innymi osobami jechał do Kijowa samochodem. Na trasie widzieli jedynie posterunki zorganizowane przez aktywistów "narodowej samoobrony". Rozmówca agencji dodał, że widział po drodze co najmniej cztery autobusy z aktywistami ze Lwowa, jadące w kierunku stolicy.
W czwartek wieczorem deputowany opozycyjnej partii Batkiwszczyna Wiaczesław Kyryłenko powiedział w parlamencie, że milicja drogowa usuwa blokady na dojazdach do Kijowa.
Również w czwartek wznowiono ruch pociągów na trasie Lwów-Kijów, wstrzymany w środę.

03:40

Na Majdan przyszło bardzo wiele ludzi, mimo późnej pory. - Jak długo jeszcze można ich się bać? - pyta retorycznie jeden z protestujących, pytanych przez dziennikarzy, czy nie odczuwają strachu.

03:20

W rozmowach opozycji, prezydenta Ukrainy i ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec bierze również udział wysłannik Władimira Putina, przysłany na prośbę Janukowycza do Kijowa - tak twierdzi doradczyni prezydenta i posłanka Partii Regionów Anna Herman. Jej wypowiedź cytuje rosyjska oficjalna agencja ITAR-TASS.

Więcej >>>

03:10

W nocy obalono pomnik Włodzimierza Lenina w Żytomierzu. Monument stojący na placu Katedralnym początkowo został obrzucony koktajlami Mołotowa. Polano go też obficie benzyną i próbowano podpalić. Bez skutku. Ostatecznie na szyję kamiennego Lenina udało się zarzucić pętlę z kabla. Włodzimierz Iljicz trzymał się jednak wyjątkowo mocno. Mimo wielokrotnych prób, ludziom zgromadzonym na placu nie udało się zrzucić pomnika na ziemię. Ostatecznie pomógł kierowca ciężarówki, który przyczepił kabel do swojego pojazdu. 5 minut przed 1:00 w nocy pomnik został zniszczony - spadł na głowę i rozsypał się na kawałki.

03:00

Amerykański sekretarz stanu John Kerry domaga się od ukraińskich sił bezpieczeństwa powstrzymania przemocy wobec demonstrantów. Dodał, że powoduje ona tylko "bezsensowną śmierć".
Oświadczenie Kerry'ego głosi, że Stany Zjednoczone "jednoznacznie potępiają użycie siły wobec ludności cywilnej przez siły bezpieczeństwa i apelują o to, aby siły te natychmiast wycofać".

02:43

Rząd Kanady ogłosił w czwartek, że rozszerza listę wyższych rangą przedstawicieli władz Ukrainy objętych zakazem wjazdu do Kanady. Wprowadzenie pierwszych sankcji wizowych Ottawa ogłosiła w styczniu. Nie podano nazwisk ani liczby osób objętych sankcjami. - Nałożymy również sankcje gospodarcze na reżim (prezydenta Wiktora) Janukowycza i jego zwolenników - poinformował w komunikacie premier Kanady Stephen Harper, podkreślając, że "już dziś osoby odpowiedzialne za akty przemocy na Ukrainie" objęte są zakazem podróżowania do jego kraju.
W 1991 roku Kanada była pierwszym zachodnim krajem, który uznał niepodległość Ukrainy. Według oficjalnych statystyk około 1,2 miliona kanadyjskich obywateli ma ukraińskie korzenie. W środę, ze względów bezpieczeństwa, Ottawa zdecydowała się zamknąć swoją ambasadę w Kijowie.

02:17
Rozmowy z Wiktorem Janukowyczem trwają już ponad cztery godziny.

02:05

Zastępca szefa sztabu sił zbrojnych Ukrainy Jurij Dumański podał się do dymisji. W podaniu napisał, że nie zgadza się z wciąganiem armii do rozwiązywania wewnętrznych konfliktów.

02:00

Autobus z milicjantami, uwolnionymi przez Majdan, już nie jest blokowany. Funkcjonariusze mogli go opuścić. Byli to milicjanci, których protestujący wcześniej pojmali. Działacze nie chcieli ich uwolnić, jednak interweniowali m.in. duchowni, oligarcha Petro Poroszenko,

01:30

Parlament Autonomicznej Republiki Krymu zbierze się w piątek na nadzwyczajnej sesji w południe miejscowego czasu. Temat posiedzenia: ”o społeczno-politycznej sytuacji na Ukrainie”.

O tym poinformował wiceprzewodniczący tatarskiego Medżlisu (organu przedstawicielskiego Tatarów krymskich), Rifat Czubarow. Według Czubarowa, na sesji rady mogą być przyjęte decyzje, które ”przyniosą Krymowi chaos i katastrofę”. Przewodniczący parlamentu Krymu przebywa teraz w Moskwie - zauważa Czubarow.

Ukraińskie media niezależne przypuszczają, że miejscowy parlament może próbować pod jakimkolwiek pretekstem wydać np. apel o ochronę ze strony Rosji.

01:13

"The Economist" w artykule "Piekło Putina" domaga się ukarania Kremla za ukartowanie konfliktu na Ukrainie. Gazeta zaznacza, że głównym architektem horroru, który rozgrywa się na Ukrainie jest Władimir Putin.

Najwyższy czas, by Zachód przeciwstawił się tej gangsterskiej polityce Kremla - pisze brytyjski tygodnik - Stawienie czoła państwu, które ma wpływy wynikające z zajmowania stałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa, wielkie rezerwy surowców energetycznych i masę broni nuklearnej, jest trudne, ale trzeba to zrobić - apeluje "Economist", sugerując, że należałoby zacząć od wyrzucenia Rosji z G8 oraz zrezygnowania z podtrzymywanych na użytek dyplomacji pozorów, jakoby był to kraj praworządny i demokratyczny.

Zamieszki na Ukrainie wybuchły podczas zimowych igrzysk w Soczi, które miały być PR-owskim "karnawałem" Putina. W 2008 roku, podczas olimpiady w Pekinie Rosja zaatakowała Gruzję, wywołując tylko nic nieznaczące, standardowe protesty Zachodu, za którymi nie poszły żadne realne sankcje - przypomina "Economist".

- Tym razem Zachód musi pokazać Putinowi, że wywołując takie spustoszenie w sercu Europy, poszedł za daleko - konkluduje brytyjski tygodnik.

Więcej >>>

01:11

Do administracji prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza przybył w nocy z czwartku na piątek rosyjski rzecznik praw człowieka (ombudsman) Władimir Łukin, skierowany do Kijowa, na prośbę władz Ukrainy, jako przedstawiciel prezydenta Rosji Władimira Putina.
Według wcześniejszych zapowiedzi Łukin ma być pośrednikiem w rozmowach między władzami Ukrainy i opozycją. Nie wyjaśniono jednak jego kompetencji.

Więcej >>>

01: 00

Protest przed domem oligarchy Rinata Achmetowa w Londynie. Pojawiły się informacje, że biznesmen wyjechał z Ukrainy po czwartkowych wydarzeniach.  Działacze chcą przez swoją pikietę zwrócić uwagę świata na oligarchów, którzy wspierają rządy Janukowycza.

00:54

Na ulicy Chreszczatyk w Kijowie protestujący blokują autobus z Berkutem opuszczającym Majdan. Są w nim pojmani przez protestujących milicjanci. Zdecydowano się ich wypuścić, jednak kawałek dalej pojazd zatrzymał tłum.

00:53

Minister obrony USA Chuck Hagel nie może się od kilku dni skontaktować telefonicznie z ministerstwem obrony Ukrainy, ani z dowództwem ukraińskiej armii - poinformował w czwartek wieczorem rzecznik Pentagonu, admirał John Kirby.
- Nie udało nam się połączyć z nikim w ministerstwie obrony Ukrainy (...). To naprawdę bardzo niezwykłe - powiedział Kirby i dodał, że szef Pentagonu nie ma zazwyczaj kłopotów z uzyskaniem połączenia z kimś ze swych zagranicznych partnerów.
Dodał też, że nie udało się również nawiązać żadnych kontaktów między dowódcami sił USA a dowództwem ukraińskiej armii.
Pentagon, tak jak prezydent USA Barack Obama, stara się ostrzec siły zbrojne Ukrainy przed zaangażowaniem się w polityczny konflikt w tym kraju.
Z raportów amerykańskich dyplomatów przebywających w Kijowie wynika, że na razie armia zajmuje się głównie ochroną obiektów wojskowych, w tym składów broni i amunicji - powiedział Kirby, powtarzając, że Waszyngton apeluje do ukraińskiego wojska, by trzymało się z dala od politycznego kryzysu.

Więcej >>>

00:24

Tak wyglądało głosowanie przeciwko operacji antyterrorystycznej SBU w Radzie Najwyższej

00: 19

Rozmowy u prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza z udziałem szefa MSZ Radosława Sikorskiego wciąż trwają.

00:13

Ukraińskie ministerstwo zdrowia podało swój ostatni bilans ofiar. Według resortu, od wtorku w starciach w Kijowie zginęło 75 osób, 571 protestujących zostało rannych, z czego 363 trafiło do szpitali.

Jednak siły opozycyjne i służby Majdanu liczbę zabitych szacują wstępnie na około stu.

(Wideo: CNN Newsource/x-news)

00:05

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Bońska poinformowała na Twitterze, że późnym wieczorem odbyła się rozmowa Donalda Tuska z wiceprezydentem USA Joe Bidenem.

00:01

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden rozmawiał wieczorem przez telefon z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

23:38

Biały Dom, który rozważa możliwe reakcje na kryzys na Ukrainie, będzie przede wszystkim starał się zapobiec zaangażowaniu się ukraińskiej armii w konflikt polityczny - powiedział w czwartek wiceprezes waszyngtońskiego think tanku Atlantic Council Damon Wilson.
Wilson, który jest też byłym dyrektorem ds. Europy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA, przyznał, że Ameryka ma ograniczone możliwości wpływania na sytuację na Ukrainie, ale dzięki umowom dotyczącym bezpieczeństwa może wykorzystać kontakty w tamtejszej armii i wywiadzie.
Wywarcie presji na Ukrainę, tak aby trzymać siły zbrojne z dala od kryzysu politycznego, to najlepszy sposób wykorzystania wpływów USA w tym kraju - powiedział Wilson w rozmowie z Reuterem.
Niestety przedstawiciel Departamentu Stanu poinformował w środę, że przedstawiciele amerykańskiej administracji nie zdołali nawiązać kontaktu z wysokiej rangi oficerami ukraińskiej armii i wywiadu.

23:36

Komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski: obawiam się, że Rosja dąży do podziału Ukrainy.

(Wideo: TVN24/x-news)


23:34

Szef MSZ Francji Laurent Fabius wyjechał w czwartek późnym wieczorem z Kijowa z powodu zaplanowanej wizyty w Chinach. Rozmowy w Kijowie będą kontynuować szefowie dyplomacji Polski i Niemiec: Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier.

Laurent
Laurent Fabius, Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier po spotkaniu z opozycją, PAP/EPA/TIM BRAKEMEIER

23:02

Liderzy opozycji: Witalij Kliczko z partii UDAR, Arsenij Jaceniuk z Batkiwszczyny i Ołeh Tiahnybok z partii Swoboda udali się z parlamentu na rozmowy z prezydentem Wiktorem Janukowyczem i ministrami spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji.
Powiadomiła o tym wieczorem rzeczniczka Kliczki Oksana Zinowjewa, którą cytuje agencja Interfax-Ukraina.

Więcej >>>

22:47

Londyński Euromajdan wezwał do demonstracji pod rezydencją Rinata Achmetowa. Według działaczy, ukraiński oligarcha i sojusznik prezydenta Janukowycza przyleciał dziś z Ukrainy do Anglii.

22:43

Przerwa w obradach Rady Najwyższej - do piątku rano.

Nadzwyczajną sesję parlamentu zwołano w czwartek po południu. Obradom przewodniczył wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Koszułyński. Przewodniczący Wołodymyr Rybak nie pojawił się na sali.
Deputowani postanowili, że parlament będzie obradować codziennie, także w weekend, aż do zakończenie kryzysu politycznego w kraju. Po tej decyzji, przyjętej 229 głosami, ogłoszono przerwę w posiedzeniu do godz. 10 rano (godz. 9 czasu polskiego).

Więcej >>>

22:38

W uchwale Rady Najwyższej Parlament kategorycznie potępił użycie przemocy wobec cywili, które doprowadziło do śmierci wielu ludzi, tortury, oraz zbrodnie przeciwko ludzkości. Podkreślono, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), MSW i inne formacje powinny niezwłocznie powstrzymać stosowanie siły wobec obywateli.
Deputowani oświadczyli w uchwalonym dokumencie, że SBU powinna natychmiast przerwać ogłoszoną w środę operację antyterrorystyczną. MSW zobowiązano do przerwania blokad dróg w Kijowie i innych miastach oraz między nimi, a rząd - do anulowania decyzji o ograniczeniu ruchu pojazdów do stolicy Ukrainy.

W głosowaniu nad uchwałą uczestniczyli posłowie opozycji, deputowani niezrzeszeni oraz grupa posłów rządzącej, prezydenckiej Partii Regionów, którzy wyrazili wcześniej sprzeciw wobec działań władz państwowych.

22:38

Ukraińscy kibice rozwieszają transparenty przypominające o wydarzeniach w  Kijowie przed meczem Dynamo Kijew i Walencji w Nikozji (Cypr).

PAP/EPA/KATIA
PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU


 

22:29

Biały Dom, który kilkakrotnie wzywał już prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza do wycofania sił rządowych z ulic Kijowa, wyklucza na razie militarną reakcję na sytuację na Ukrainie, ale pilnie rozważa inne opcje - poinformował  rzecznik Białego Domu.

22:20

Szefowie dyplomacji: Polski - Radosław Sikorski, Niemiec - Frank-Walter Steinmeier i Francji - Laurent Fabius w czwartek wieczorem udali się na kolejne spotkanie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Ministrowie przedłużają pobyt w Kijowie do piątku.

22:10

W Czerkasach milicja przeszłą na stronę protestujących. W Użhorodzie na Zakarpaciu na stronę opozycji przesz szła nie tylko milicja, ale również oddziały specjalne Berkut oraz miejscowe SBU.

22:05

Ukraiński parlament przyjął w czwartek wieczorem uchwałę zakazującą prowadzenia na terytorium państwa operacji antyterrorystycznej. Nakazał wstrzymanie ognia i powrót do koszar sił MSW.
Uchwałę poparło 236 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej.

22:01

Na Majdanie iodprawiane są modlitwy za osoby, które zginęły.

Wideorelacja z Majdanu >>>

RadioSvoboda/YouTube
RadioSvoboda/YouTube

 

21.53

Wstrząsające zdjęcia z porannych starć. Demonstranci pokazują prowizoryczne tarcze. Są pełne dziur po kulach, wystrzelonych z karabinów funkcjonariuszy Berkutu.

(źródło: ENEX/x-news)

21.50

- Zmiany na Ukrainie nie mogą iść w parze z zamieszkami, rzucanymi kamieniami i butelkami - twierdzi Lech Wałęsa.

(źródło: TVN24/x-news)

21.40

- Zwykli Ukraińcy bronią niepodległości własnym ciałem - mówił w radiowej Jedynce były wiceminister spraw zagranicznych Krzysztof Stanowski.

czytaj więcej>>>

21.34

Parlament zakazał prowadzenia na Ukrainie operacji antyterrorystycznej podała agencja Interfax-Ukraina.

21.28
TVP Info: Rada Najwyższa przyjęła uchwałę o powrocie wojska do koszar. Parlament przegłosował też uchwałę zakazującą milicji strzelania do tłumu a także odbierającą prezydentowi możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego. Uchwały są nieprawomocne. Prawdopodobnie nie zostaną podpisane.

21.17

Siły specjalne ukraińskiego MSW w zachodnich i centralnych obwodach przechodzą na stronę protestujących. Takie sytuacje miały miejsce w Użhorodzie na Zakarpaciu i Czerkasach na południe od Kijowa.

21.06

Sytuacja na Ukrainie była tematem telefonicznej rozmowy prezydenta USA Baracka Obawy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. - Jest absolutnie konieczne, aby USA, Niemcy i Unia Europejska pozostały w najbliższych dniach w stałym kontakcie, zanim podejmą jakieś kroki, by położyć kres przemocy i wypracować polityczne rozwiązanie konfliktu, które będzie służyć interesom ludu Ukrainy - głosi komunikat Białego Domu.

Prezydent Stanów Zjednoczonych i kanclerz Niemiec połączyli się też z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wszyscy zgodzili się co do potrzeby szybkiego znalezienia politycznego rozwiązania.

20.50

- Jest postęp, ale wciąż są ważne różnice zdań - tak obecny etap rozmów w Kijowie podsumował szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

20.25

- Żadne ustalenia w sprawie rozwiązania kryzysu politycznego na razie nie zapadły - oświadczył jeden z liderów ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko po spotkaniu z szefami dyplomacji Polski, Francji i Niemiec. Według niego, decyzje należą teraz do prezydenta Wiktora Janukowycza.

I to właśnie z nim będą teraz rozmawiać specjalni wysłannicy UE.

20.21

- Rosja musi być przygotowana na każdy scenariusz - mówi prezydent Władimir Putin. Według niego, Rosja jest demokratycznym państwem, miłującym pokój. Zapewnił też, że jest zwolennikiem stosowania pokojowych, a nie siłowych metod przy rozwiązywaniu konfliktów. Według prezydenta Rosji - dzięki takiej zdecydowanej postawie udało się zapobiec wielu dramatycznym wydarzeniom na świecie.

czytaj więcej>>>

20.10

Wiec solidarności z narodem ukraińskim przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970. w Gdańsku.

PAP/Adam
PAP/Adam Warżawa

Pomnik znajduje się w pobliżu bramy drugiej, niedaleko miejsca, gdzie padli pierwsi zabici. Do stoczniowców strzelała milicja i wojsko. W sumie zginęło 41 robotników. Ranne zostały 1164 osoby. Zatrzymano przeszło 3 tysiące osób.

20.08

"Przed nami noc ciężkich negocjacji" - przewiduje rzecznik polskiego MSZ. Szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec nastawiają się na długie, nocne rozmowy w Kijowie.

20.03

/

20.00

Sekretarz generalny NATO wzywa ukraińską armię, aby nie występowała przeciwko obywatelom. "Ukraińscy żołnierze powinni zostać neutralni i nie zwracać się przeciwko obywatelom" - napisał na Twitterze Anders Fogh Rasmussen.

19.50

Pałac
Pałac Kultury i Nauki podświetlany w barwach flagi ukraińskiej na znak solidarności z naszymi wschodnimi sąsiadami. FOT.: PAP/Rafał Guz

19.40

Barack Obama ponownie wzywa Wiktora Janukowycza do wycofania milicji i wojska z ulic Kijowa. Prezydent USA apeluje do ukraińskiej armii, by nie angażowała się w konflikt. Obama oświadczył, że jest wstrząśnięty aktami przemocy w Kijowie. Prezydent podkreślił, że Ukraina musi respektować prawo obywateli do pokojowych protestów, a demonstranci powinni zachować spokój.
Już wcześniej Stany Zjednoczone zagroziły władzom ukraińskim sankcjami. Biały Dom konsultuje się w tej sprawie z Unią Europejską, by połączyć z nią siły.

19.31

- I tak nas zabijają. Będzie wojna. Nic dobrego nie będzie. Tej władzy, która jest teraz, nie przebaczymy tego nigdy - mówił uczestnik walk na kijowskim Majdanie.

(źródło: TVN24/x-news)

19.19

Premier Donald Tusk apeluje, by w geście solidarności z Ukraińcami Polacy wystawili w swoich oknach zapalone świeczki jutro o godz. 20.

19.15

- Potrzebna jest solidarność wszystkich sił politycznych w obliczu kryzysu na Ukrainie - oświadczył premier po spotkaniu z przedstawicielami partii politycznych. Według niego, po spotkaniu ministrów Polski, Francji i Niemiec w Kijowie pojawił się "cień szansy" na zakończenie tragicznych wydarzeń. - Szukamy rozwiązań, które uchronią Ukraińców od rozlewu krwi - podkreślił Donald Tusk.

czytaj więcej>>>

19.00

Wiktor Janukowycz nie prosił o azyl polityczny w Rosji - zapewnia rzecznik Kremla.

18.41

- Kamienie i koktajle Mołotowa rzuca w milicjantów młodzież, urodzona pod koniec lat 80. i na początku 90. To są dzieci rozpadu Związku Radzieckiego. Wychowywali się, gdy na Ukrainie była bardzo słaba państwowość. Weterani nazistowskich dywizji przekazują teraz młodzieży swoje ideały -  tak sytuację na Majdanie relacjonuje propagandysta rosyjskiej telewizji Arkadij Mamontow.

czytaj więcej>>>

Protestujący
Protestujący boją się kolejnego ataku sił porządkowych Ukrainy. FOT.: EPA/IGOR KOVALENKO

18.29

Caritas Polska apeluje o pomoc dla Ukrainy. Zbierane są pieniądze, ponieważ są problemy z dostarczeniem darów rzeczowych. Pieniądze można przekazać na konto Caritas z dopiskiem "Ukraina" oraz poprzez charytatywny SMS na numer 72052 o treści Pomagam.

czytaj więcej>>>

18.20

Samoobrona Majdanu szuka w budynkach wokół Majdanu snajpera, który według ich relacji nadal strzela do ludzi. Złożone z kilkunastu osób uzbrojone grupy demonstrantów przeszukują między innymi pomieszczenia hotelu Ukraina, który góruje nad Placem Niepodległości.

18.15

Według Krzysztofa Liska z PO, Bruksela powinna zaangażować się w ustalenie winnych wydarzeń na Majdanie. - Ktoś wydał rozkazy, ktoś wydał amunicję, to musi być wyjaśnione - mówił gość radiowej Trójki.

czytaj więcej>>>

17.55

- Żądam od opozycji, by już nigdy więcej nie siadała z Janukowyczem za stołem rokowań! - apeluje Julia Tymoszenko. Według byłej premier, trzeba "niezwłocznie zdjąć Janukowycza z urzędu prezydenta Ukrainy i pociągnąć go do odpowiedzialności karnej za organizowanie masowych zabójstw nastawionych pokojowo obywateli".

czytaj więcej>>>

17.53

Jest decyzja UE w sprawie sankcji wobec Ukrainy - poinformowała włoska szefowa dyplomacji.

czytaj więcej>>>

17.50

Ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski pozostaną w Kijowie do piątku - podaje AFP.

17.47

Wojsko może użyć broni wobec radykalnych protestujących. Takie oświadczenie pojawiło się na stronie ukraińskiego ministerstwa obrony. Jak napisano wojsko może użyć broni i zastosować siłę w celu powstrzymania ekstremistycznych i niezgodnych z prawem działań radykalnie nastawionych protestujących. Jak czytamy w komunikacie, takie działania wojsko może podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo i stabilność państwa oraz i nie dopuścić do wojny domowej.

17.40

W Dniepropietrowsku nie wypuszczono do Kijowa 500 żołnierzy. Wyjazd 500 żołnierzy 25. Dniepropietrowskiej brygady powietrznodesantowej zablokowali aktywiści lokalnego Majdanu i mieszkańcy miasta - informuje Interfax-Ukraina, powołując się na koordynatora antyrządowych protestów.
Demonstrantom udało się porozumieć z dowództwem brygady. - Najpierw odłączyliśmy wagony (z żołnierzami) od pociągu i daliśmy mu odjechać. Po jakimś czasie żołnierze zaczęli wychodzić z wagonów i wsiadać do samochodów, którymi odjechali do jednostki - relacjonował przedstawiciel miejscowego Euromajdanu Ołeksandr Sokolik.

IAR/PAP/asop, agkm

Relacja na żywo