Logo Polskiego Radia
Dwójka
Bartosz Chmielewski 25.09.2015

Stare gry komputerowe ćwiczą cierpliwość i wyobraźnię

- Nie ma lepszej lekcji projektowania przestrzeni w grach niż pierwszy poziom klasycznej gry "Manic Miner" albo pierwszy "Super Mario Bros" - mówił w Dwójce o zjawisku retrogamingu Paweł Schreiber.

Gry wideo i opowieści interaktywne, podobnie jak same komputery, stale zmieniają się pod wpływem nowych technologii. Pomysły sprzed 30 lat wydają się więc kompletnie bezużyteczne. A jednak gry doczekały się sentymentalnych powrotów do źródeł, a stare komputery ośmiobitowe stały się dla wielu osób kolekcjonerską pasją. Tym co wielu graczy przyciąga do starych gier jest klimat wokół nich. - Kiedyś nie przeszkadzało nam, że gra się wgrywała 20 minut i czasem w ostatniej minucie wyskakiwał błąd więc trzeba było powtarzać proces. To był czas, żeby napić się herbaty, pogadać z kolegami - wspominał na antenie jeden ze słuchaczy.

Goście Bartka Chacińskiego opowiadali, skąd się wzięła moda na stare komputery, jak młodzi gracze reagują na gry z lat 80. i 90., ale też zwracali uwagę, że kontakt z grami sprzed lat może być bardzo inspirujący dla twórców nowych tytułów.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Bartek Chaciński

Goście: Paweł Schreiber (specjalistą od gier), Marcin Stręk (kolekcjonerem starych komputerów)

Data emisji: 25.09.2015

Godzina emisji: 18.00

bch/ei