Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 07.02.2011

"Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie"

Pod takim hasłem Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja Dzieci Niczyje organizują 8 lutego obchody Dnia Bezpiecznego Internetu.
Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie(źr. East News)

Hasło przewodnie tegorocznych obchodów DBI - "Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie" - ma uświadomić młodym ludziom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie.

Ma także pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytania - czy kolejna informacja, którą zamieszczą w internecie doda im popularności czy może przysporzyć kłopotów; czy właściwie kreują swój wizerunek w sieci; czy swoją aktywnością nie naruszają prywatności własnej i innych; czy dziś publikowane treści nie zaszkodzą im w przyszłości. Ma także skłonić do refleksji nad problemem uzależnienia od życia w sieci.

Głównym punktem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2011 w Polsce jest konferencja organizowana w warszawskiej Bibliotece Uniwersyteckiej. Konferencji towarzyszą targi, w których uczestniczyć będą instytucje i firmy zaangażowane w działania na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych.

Polskie Centrum Programu Safer Internet (NASK + FDN) już od kilku miesięcy zachęca szkoły oraz inne instytucje i organizacje w całej Polsce do włączenia się w obchody DBI poprzez organizowanie lokalnych przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa dzieci online. W 2010 r. zrealizowano ponad tysiąc akcji związanych z ochroną najmłodszych internautów.

Wszystkie inicjatywy zgłoszone na stronie www.dbi.pl i zrealizowane do końca lutego wezmą udział w konkursie.

Szczegółowe informacje dotyczące obchodów DBI w Polsce można znaleźć na stronie www.dbi.pl.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Tradycyjnie już w drugi wtorek lutego, w tym roku 8 lutego, ponad 70 państw z pięciu kontynentów obchodzić będzie Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).

W ramach międzynarodowych obchodów, 8 lutego pod adresem www.sidfair.orgotwarta zostanie wirtualna wystawa multimedialnych materiałów edukacyjnych wypracowanych przez organizacje zajmujące się bezpieczeństwem online z różnych krajów.

W Polsce DBI od 2005 r. organizowany jest przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) oraz Fundację Dzieci Niczyje (FDN) tworzące Polskie Centrum Programu Safer Internet. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall.

Polskie Centrum Programu Safer Internet powołane zostało w 2005 r. w ramach programu Komisji Europejskiej "Safer Internet". Centrum podejmuje szereg działań edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z internetu i nowych technologii.

W ramach Centrum działają również zespoły: Dyżurnet.pl - polski punkt ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie oraz Helpline.org.pl - punkt pomocy dla dzieci, rodziców i profesjonalistów w przypadkach zagrożeń w Internecie.

kk