Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 25.06.2015

Artykuły wysokiej jakości ze wsparciem funduszów unijnych

Artykuły wysokiej jakości będą mogły być promowane ze wsparciem z funduszy unijnych. Są one przewidziane w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Ale i w poprzednim PROW taka możliwość istniała.
Posłuchaj
  • O wsparciu dla producentów artykułów wysokiej jakości mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Witold Wierzbiński, zastępca dyrektora Biura Promocji Żywności Agencji Rynku Rolnego /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- Agencja Rynku Rolnego realizowała w ramach Osi 1 Poprawa konkurencyjności sektora rolnego i leśnego działania informacyjne i promocyjne, które umożliwiały wsparcie producentów żywności w ramach systemów jakości. Na dofinansowanie tej operacji przeznaczono kwotę 6 mln euro – mówi Witold Wierzbiński, zastępca dyrektora Biura Promocji Żywności w Agencji Rynku Rolnego.

Czytaj więcej
rolnik 1200.jpg
PROW 2014-2020: 15 mln euro na wsparcie działań informacyjnych i promocyjnych

Pomoc w promocji dla grup producentów

Jak dodaje gość radiowej Jedynki, wsparcie było adresowane do grup producentów, które skupiały podmioty wytwarzające produkty objęte systemami jakości, takimi jak Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne, Gwarantowana Tradycyjna Specjalność, produkcja ekologiczna, Integrowana Produkcja, Jakość Tradycja.

- ARR zawarła 33 umowy na przyznanie pomocy z 12 beneficjentami, na kwotę ok. 18 mln zł. Z czego już wypłacono beneficjentom 14,5 mln zł – informuje Witold Wierzbiński.

Jakość Tradycja z największym wsparciem

Największy procent dofinansowania obejmował system Jakość Tradycja.

- Było to aż 54 proc. podpisanych umów. W dalszej kolejności Gwarantowana Tradycyjna Specjalność – 22 proc., Chronione Oznaczenie Geograficzne – 12 proc., Integrowana Produkcja – 9 proc. i ekologia – 3 proc. podpisanych umów  – informuje ekspert ARR.

Najwięcej wniosków złożyły spółdzielnie

Ze względu na formę prawną beneficjentów, najwięcej wniosków o przyznanie pomocy zostało złożonych przez spółdzielnie.

- Było to 54 proc. Spółki z o.o. – 36 proc., stowarzyszenia – 6 proc., fundacje i osoby fizyczne było to po 2 proc. – podaje liczby Witold Wierzbiński.

Najwięcej podpisanych umów w Świętokrzyskim

Najwięcej umów zostało zawarte w województwie świętokrzyskim.

- Było to aż 36 proc. podpisanych umów – mówi gość radiowej Jedynki.

Zwrot 70 proc. poniesionych kosztów

Dofinansowanie do promocji artykułów wysokiej jakości nie wynosiło jednak 100 proc.

- Grupy producentów mogły otrzymać zwrot w wysokości 70 proc. środków poniesionych na działania informacyjne i promocyjne. Były to np. takie działania jak organizacja targów, uczestnictwo w nich, produkcja spotów, zakup czasu antenowego, reklama w prasie, produkcja ulotek czy materiałów wspomagających promocję – podaje przykłady Witold Wierzbiński.

W nowej perspektywie jeszcze więcej środków

W nowym PROW na lata 2014-2020 również będą fundusze na promocję artykułów wysokiej jakości.

- W PROW 2014-2020 zostało przewidziane dofinansowanie działań informacyjnych i promocyjnych realizowanych przez grupy producentów na rynku wewnętrznym. Jednym z kryteriów otrzymania takiego wsparcia będzie uczestnictwo w systemach jakości. Doszły nowe systemy jakości. Również jest 70 proc. dofinansowania. Zmieniła się natomiast forma beneficjenta, którym może być w nowym PROW podmiot utworzony przez co najmniej dwóch producentów wytwarzających produkty rolne lub środki spożywcze w ramach systemów jakości. Czas realizacji zadań nie będzie mógł przekroczyć dwóch lat. Na to działanie w nowym okresie programowania przewidziano kwotę 15 mln euro. Jest to ponad dwa razy więcej niż w poprzedniej perspektywie.

Aleksandra Tycner, awi