Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 08.04.2018

Rosjanie wydali wyrok na polskich oficerów

W "Labiryncie Historii" opowiadamy o losach polskich oficerów w sowieckich obozach jenieckich w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie i o ich losach w ostatnich miesiącach i tygodniach przed wywózką do Katynia w 1940 roku.

Pismo komisarza Berii do Stalina 5 marca 1940 roku oznaczało wyrok na polskich oficerów przetrzymywanych w obozach jenieckich w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. 3 kwietnia 1940 z Kozielska ruszył pierwszy transport jeńców do Katynia.
Ale zbrodnia katyńska nie była kaprysem okrutnego dyktatora. Była zwieńczeniem wielomiesięcznego procesu decyzyjnego, wynikiem tysięcy przesłuchań i chłodnych analiz.

Do sowieckiej niewoli dostało się 18 tysięcy polskich oficerów, z których znaczna część stanowili oficerowie rezerwy - nauczyciele, lekarze, inżynierowie, księża. Kwiat polskiej inteligencji. - Oficerowie, to Polacy, szeregowi, różnie - Białorusini, Ukraińcy, Żydzi, więc to był kolejny plan Sowiecki, wbicia klina na tle narodowościowym - mówi prof. Wojciech Roszkowski.

W Katyniu, Twerze, Miednoje i w Bykowni Sowieci zamordowali 21 tysięcy 768 polskich obywateli, w tym ponad 10 tysięcy oficerów wojska i policji.  

Kim był major NKWD Wasilij Zarubin? Jaką pełnił rolę w obozie w Kozielsku? Ilu polskich oficerów zgodziło się na współpracę z NKWD?

Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Czytał: Zbigniew Moskal

Współpraca reporterska: Maciej Walecki

Realizacja dźwięku i oprawa muzyczna: Dariusz Sałajczyk

Goście: prof. Wiesław Jan Wysocki (historyk), dr Witold Wasilewski (historyk, Instytut Pamięci Narodowej), prof. Wojciech Roszkowski (historyk), prof. Jan Żaryn (historyk)

Wykorzystane utwory: Lech Makowiecki "Ostatni list", Horytnica "Katyńskie łzy"

Data emisji: 8.04.2018

Godzina emisji: 14.08

ag