Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 04.01.2014

Dzięki tej diecie można być szczupłym i zdrowym

Po świąteczno-sylwestrowych szaleństwach niejedna pani i niejeden pan nie mogą zmieścić się w dotychczas pasujące do figury ubrania. Ale można szybko i bez szwanku na zdrowiu poprawić linię.
Świeże warzywaŚwieże warzywaGlow Images/East News

Dietetyczka Aneta Łańcuchowska podkreśla, że zdrowe i fizjologiczne chudnięcie to strata 0,5 – 1 kilograma masy tygodniowo. To często tyle, ile brakuje, żeby zapiąć ciasną sukienkę, albo dopiąć spodnie. Ale jak to zrobić?
- Polecałabym przede wszystkim regularne jedzenie co 2.5, 3 lub 3.5 godziny - radzi dietetyczka. Ale to co najważniejsze to jedzenie śniadań. Bo to posiłek, który przyspiesza prześmianę materii. Śniadanie należy zjeść w przeciągu 0.5-1 godziny po przebudzeniu. Jeśli zjemy później niż godzina od wstania z łóżka to takie sniadanie nie będzie już posiłkiem regularnym i przekształci się w tkankę tłuszczową.
W ciągu dnia powinno się zjeść ok. pół kilograma warzyw. Czyli w praktyce do każdego posiłku trochę tzw. zieleniny, która wcale nie musi być koloru zielonego. Bo jest dieta warzywna, która mówi o pięciu kolorach. - W zależności jaki kolor ma warzywo, takie składniki i witaminy zawiera - wyjaśnia Aneta Łańcuchowska.
W zielonych warzywach jest witamina K, która odpowiada za krzepliwość krwi. Ale przede wszystkim warzywa zielone są doskonałym źródłem witamin A, C i E, czyli zestawu najsilniejszych naturalnych przeciwutleniaczy, które chronią organizm człowieka przed nadmiarem wolnych rodników, mających - jak wiadomo - działanie rakotwórcze oraz przyspieszające procesy starzenia. Zawierają też luteinę, a to dobra dla wzroku.
Powinno się jeść warzywa czerwone, czyli paprykę lub pomidory, bo są świetnym źródłem witaminy PP. Jeśli nie ma się pod ręką świeżych pomidorów, to można zrobić zupę, albo sos pomidorowy. Przetworzone pomidory zawierają dużo likopenu, który jest cenny dla osób mających problemy z układem krwionośnym.
Białe warzywa, czyli np. cebula, czosnek lub por są bogate w naturalne antybiotyki. A warzywa pomarańczowe, np. marchewka zawierają beta karoten. To dla tych, którzy chcą pięknie wyglądać. Choć warto jeść przede wszystkim marchew surową. Im dłużej gotowana, tym więcej zawiera cukrów prostych.
Do warzyw czarnych zaliczamy np. buraki, które zawierają przeciwutleniacze, a te wymiatają z organizmu wolne rodniki.  
Pamiętajmy, że ostatni posiłek jemy 3-4 godziny przed snem.
Rozmawiała Anna Popek.
(ag)