Logo Polskiego Radia
Czwórka
Andrzej Cała 14.01.2014

Muzyka w nauce (raczej) nie pomaga

Nie sposób jednoznacznie stwierdzić czy słuchanie muzyki pomoże nam w nauce, czy przeszkodzi. Zdania ekspertów są podzielone.
Muzyka w nauce (raczej) nie pomagaGlow Images
Posłuchaj
  • Słuchanie muzyki podczas nauki może działać rozpraszająco (Czwórka/4 do 4)
Czytaj także

- Może pomagać, ale może i przeszkadzać, wszystko zależy indywidualnie od każdego z nas - wprowadza w temat w "4 do 4" Łukasz Szychowski, trener szybkiego czytania i efektywnego uczenia się. - Muzyka może być bardzo pomocna, bo lecąca w tle muzyka poważna, relaksacyjna, bez słów, może zagłuszać wszelkie szmery, które nas dekoncentrują - hałasy z zewnątrz, przejeżdżające samochody. Dzięki muzyce możemy się bardziej skupić na temacie, nad którym akurat myślimy.
Inne zdanie ma prof. Ewa Czerniawska z Wydziału Psychologii UW: - Bardziej może zaszkodzić niż pomóc, dlatego, że gdy słuchamy muzyki w trakcie albo po zakończeniu, to nasza uwaga odciągana jest od tego, na czym powinniśmy być skoncentrowani, a za to jest przyciągana w stronę muzyki właśnie. To szczególnie dotyczy sytuacji, gdy uczymy się czegoś tekstowego, a w tle leci muzyka nieinstrumentalna. Oczywiście to też zawsze jest kwestia odrobinę indywidualna, ale jednak na większość osób muzyka działa rozpraszająco.
(ac)