Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 14.11.2016

Świetliki a układy skorelowane. Nauka w życiu codziennym

- Słynny fizyk Paul Dirac mówił, że nie ma nic bardziej praktycznego i użytecznego, niż dobra, sprawdzalna teoria, bo gdy rozumiemy jakieś zjawisko, to potrafimy nim sterować - podkreśla prof. Józef Spałek, zdobywca polskiego Nobla w dziedzinie nauki.
Posłuchaj
  • Prof. Józef Spałek wyjaśnia, jaki związek mają odkrycia w świecie fizyki z naszym życiem (Eureka/Jedynka)
Czytaj także

Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, które 8 grudnia zostaną wręczone po raz 25., cieszą się opinią najwyższego wyróżnienia w polskiej nauce. Z tego właśnie powodu bywają one nazywane polskimi Noblami. Jednym z tegorocznych laureatów tej nagrody jest wybitny fizyk, prof. Józef Spałek, zajmujący się m.in. skondensowaną materią i nanofizyką.

 - Ze skondensowaną materią jest trochę jak z mlekiem, bo gdy atomy zbierają się w skupiska, dochodzi do współdziałania kwantowego i występuje nowa jakość. Jak mówimy w filozofii i w fizyce, pojawiają się zjawiska emergentne w tym całym układzie skondensowanych atomów, które nie występują dla poszczególnych atomów - wyjaśnia naukowiec.

W audycji wyjaśniliśmy również m.in., co układy silnie skorelowane mają wspólnego ze świetlikami.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Józef Spałek (fizyk z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureat nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich)

Data emisji: 14.11.2016

Godzina emisji: 19.11

sm/pg