Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 25.07.2016

Polskie światłowody pozwolą stworzyć czujniki nowej generacji

- Ważne jest to, że jednocześnie pracujemy nad czujnikami i mamy możliwość wytworzenia własnych światłowodów, bazując na polskiej technologii. Jest to dość unikalne, bo jest tylko kilka miejsc na świecie, w których tego typu światłowody można projektować i wytwarzać – mówi fizyk, dr inż. Tomasz Nasiłowski.

Światłowody to elementy optyczne przypominające włókna szklane i pozwalające przewodzić światło. Są one bardzo delikatne i niewiele grubsze od włosa, a pozwalają przewodzić światło na setki kilometrów. Polscy eksperci będą pracowali nad projektem światłowodów Nodus, dzięki którym będzie można stworzyć czujniki nowej generacji m.in. do pomiarów w bardzo ekstremalnych warunkach.

- Powszechnie mówimy o światłowodach, które są wykorzystywane dla telekomunikacji i są powszechnie produkowane w milionach kilometrów rocznie, natomiast my pracujemy nad specjalnymi światłowodami, które mają inne własności i w inny sposób przewodzą światło niż te standardowe - wyjaśnia dr inż. Nasiłowski.

Z czego będą przygotowywane nowe światłowody? Jak będzie zmieniana struktura tych elementów optycznych? Gdzie mogą być wykorzystywane takie czujniki? Jakie są cele polskich ekspertów? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców w paśmie Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr inż. Tomasz Nasiłowski (fizyk, prezes zarządu InPhoTech)

Data emisji: 25.07.2016

Godzina emisji: 19.47

sm/mg