Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 22.03.2019

Najstarsza polska moneta

100 lat temu Sejm Rzeczpospolitej uchwalił "Ustawę w sprawie nazwy polskiej monety". Po latach zaborów i odmiennych systemów walutowych w obiegu miał pojawić się "złoty". W praktyce ta moneta została wprowadzona do użytku pięć lat później wraz z reforma walutowa Władysława Grabskiego. A który z władców jako pierwszy zaczął bić monety?

Mieszko I czy Bolesław Chrobry? Bo początki polskiego mennictwa należy sytuować w średniowieczu. 

Nie jest to sprawa prosta. Profesor Stanisław Suchodolski, nestor polskich numizmatyków przedstawił w 1997 roku tezę, że wszystkie denary z imieniem Mieszka nie należały od Mieszka I, ale do jego wnuka Mieszka II. Stąd zaskakujący wniosek, że władca Mieszko I nie emitował własnych monet.

Zwolennikiem tej tezy jest dr Mateusz Bogucki, który wskazuje, że monety zazwyczaj umieszczano w skarbach. - Żadna moneta z imieniem Mieszka nie znalazla się w skarbie ukrytym przed 1017 rokiem - wyjaśnia naukowiec. A takich denarów mamy około 80 sztuk. Ale tego, czy Mieszko I nie bił swoich monet tego nie wiemy. Zwraca uwagę, że w owym czasie powszechne było naśladownictwo w biciu monet. Być może Mieszko I bił monety, ale nie opatrywal ich własnym imieniem, ani nie lokalizowało władcy.

Posłuchaj całej audycji o kontrowersjach wokół najstarszego polskiego denara i obecnym stanie wiedzy na ten temat. A która moneta była pierwszą polską? Jaki ptak jest wybity na denarze Chrobrego?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Mateusz Bogucki (archeolog, numizmatyk z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN)

Data emisji: 22.03.2019

Godzina emisji: 19.06

ag