Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Karina Terzoni 24.11.2018

Legalny i zdrowy doping? Burak!

Naukowcy udowodnili, że regularne picie soku z buraka poprawia wyniki sportowe. Kolarze i biegacze biorący udział w badaniach Uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii po wypiciu soku z buraka poprawiali swoją wytrzymałość o 16%. Według autorów raportu wynika to z wysokiej zawartości azotanów.

Buraki są źródłem składników mineralnych, takich jak magnez, fosfor, żelazo, mangan, miedz, potas i cynk, oraz witaminy A, C, E, K, B2, B6, kwasu foliowego, błonnika pokarmowego i przeciwutleniaczy. Warzywo to wpływa na poprawę odporności, wstrzymuje procesy starzenia, zawiera antyoksydanty mające właściwości antynowotworowe.

Z okazji Dnia Buraka, który jest obchodzony 24 listopada przygotowałam kilka przepisów z burakiem w roli głównej. Na początek koktajle z książki "Moje spektakularne soki i koktajle" Karoliny Szostak i Marty Kordyl.

Burak z truskawką:

2 garści mrożonych truskawek

burak

2 gruszki

kawałek papryczki chilli

Buraka i gruszkę obieramy. Razem z truskawkami i papryczką wrzucamy do sokowirówki.

Truskawki i papryczka chilli to prawdziwa bomba witaminy C. Te dwa składniki zawierają jej więcej niż pomarańcze. Są też bogatym źródłem witaminy A, która poprawia wygląd skóry, dlatego często wykorzystuje się je do produkcji kosmetyków. Poza tym pektyny zawarte w truskawkach pobudzają pracę jelit, a kwasy organiczne regulują trawienie i przyśpieszają przemianę materii.

Przepis na koktajl z buraka Przepis na koktajl z buraka

Burak kiszony ze szpinakiem

trzy garści szpinaku

jabłko

pół szklanki zakwasu z buraków

Jabłko obieramy ze skóry i razem ze szpinakiem wrzucamy do wyciskarki. Następnie dodajemy zakwas z buraka.

Kwas buraczany obniża ciśnienie krwi oraz zmniejsza poziom złego cholesterolu we krwi. Dzięki tym właściwościom kwas buraczany zapobiega miażdżycy, a chorym pomaga w walce z jej objawami. Tak dobroczynny wpływ na układ krążenia ma betanina – naturalny barwnik zawarty w burakach.

Przepis pochodzi z książki "Kuchnia wegańska dla biegaczy. Siła z roślin" Violetta Domaradzka i Robert Zakrzewski Przepis pochodzi z książki "Kuchnia wegańska dla biegaczy. Siła z roślin" Violetty Domaradzkiej i Roberta Zakrzewskiego

Burak w nowej odsłonie.

Połączenie z pomarańczą zaostrza smak, a jeśli wymiesza się rukolę z delikatniejszą w smaku roszponką, sałatka zwykle smakuje również dzieciom - doradzają Run Vegan na łamach książki "Kuchnia wegańska dla biegaczy. Siła z roślin" 

Składniki:

4 średnie buraki (400 g), 2 średnie pomarańcze (480 g), rukola (200 g), 1 łyżka sezamu (10 g), świeżo mielony pieprz do smaku

Sos:

2 łyżki suszonej żurawiny (30 g), sok z 1/2 pomarańczy (60 g), 1 łyżka soku z cytryny (6 g), 2 łyżki oliwy (20 g), szczypta soli

Buraki umyć i ugotować w niewielkiej ilości wody. Odcedzić, trzymać w cieple.

Przygotować sos: żurawinę zalać wrzątkiem, pozostawić na 10 min i odcedzić. Zmiksować na gładko z oliwą, sokiem z pomarańczy i cytryny oraz solą. Rukolę umyć i odsączyć. Sezam uprażyć na suchej patelni. Pomarańcze obrać, przepołowić i pokroić w poprzek cząstek w kawałki. Buraki obrać i pokroić w cienkie plastry. Na dużym talerzu rozłożyć rukolę,a na niej buraki i pomarańcze. Sałatkę polać sosem, posypać sezamem i oprószyć odrobiną pieprzu.

***

Artykuł jest częścią cyklu tekstów i filmów pt. "Czas na sport". Są to materiały o tematyce związanej z aktywnym i zdrowym stylem życia, dietą, treningami i nowinkami ze świata fitnessu. 

Autorką cyklu jest Karina Terzoni - dziennikarka , która kocha swoją pracę za to, że każdy dzień jest  zaskakujący i różni się od "wczoraj" i "jutro". Od kilku lat promuje  ideologię "Slow Sport", której celem jest propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia oraz kompleksowego podejścia do treningów. Od 2013 roku prowadzi audycję Rozbiegani w Czwórce Polskim Radiu.

Prywatnie biegaczka górska, maratonka, wielbicielka fitness, siłowni i wszelkich aktywności. Najchętniej wybiera połączenie run&travel.

Karina Terzoni