Logo Polskiego Radia
Czwórka
Apolonia Cichocka 20.01.2020

Dlaczego musimy płacić za odpoczynek w smogu?

Turyści po raz kolejny zmuszeni byli zaskarżyć pobór opłat w miejscowościach turystycznych pomimo orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie Zakopanego z marca 2018 roku. Sąd wydał wyrok, że Zakopane nie może pobierać opłaty miejscowej z powodu przekroczenia norm jakości powietrza.

EKOiści w Katowicach 1200.jpg
ZOBACZ WIĘCEJ "EKOiści" - Czwórka promuje ekologiczny tryb życia

Opłata miejscowa, nie klimatyczna

Opłata miejscowa nazywana potocznie "klimatyczną" motywuje do składania skarg kolejnych turystów, którzy nie chcą dopłacać za wypoczynek w miejscach z alarmującymi wskaźnikami zanieczyszczenia powietrza. Samorządy ignorują obowiązujące prawo, zakazujące opodatkowania odwiedzających, gdy występują przekroczenia norm jakości powietrza. Wyroku NSA nie respektują m.in. Toruń, Sandomierz oraz Szczyrk.

- Problem tkwi w niezbyt fortunnie ukształtowanych przepisach - mówił Grzegorz Kubalski - Zastępca Dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich. - Poza warunkami noclegowymi opłata miejscowa zawiera także warunki krajobrazowe i klimatyczne. By opłata mogła zostać naliczona muszą zostać spełnione wszystkie powyższe warunki - wyjaśniał.

koala pixabay 1200x660.jpg
Zagrożone gatunki. Które wyginą na zawsze?

Za co właściwie płacimy?

- Poza opłatą miejscową możemy się spotkać również z opłatą uzdrowiskową - tłumaczyła Kamila Drzewicka radczyni prawna w Fundacji ClientEarth Poland. - Tę drugą pobierają wyłącznie miejscowości uzdrowiskowe. W przypadku pierwszej, poza możliwością oddychania pełną piersią płacimy też za walory przyrodnicze i kulturowe - dodawała. To element, o którym turyści często zapominają, kiedy mowa o tzw. opłacie klimatycznej. - Nie można pobierać opłaty, tylko dlatego, że miasto dysponuje wyjątkowymi zabytkami kultury, ale panuje w nim smog - mówiła.

Kto ustala tzw. opłaty klimatyczne? Na czym polegają zasady nakładania na turystów opłaty? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której udział wziął także Beniamin Łuczyński ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, który postanowił zaskarżyć pobieraną w Toruniu i Sandomierzu opłatę klimatyczną.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał: Anna Depczyńska

Goście: Kamila Drzewicka (radczyni prawna w Fundacji ClientEarth Poland); Beniamin Łuczyński (Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze).

Data emisji: 20.01.2020

Godzina emisji: 15.08

ac