Nowe Technologie

Cyberprzestępczość znaczącym czynnikiem zagrożenia biznesu

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 11:52
W 2013 cyberprzestępczość awansowała z dwunastego na trzecie miejsce wśród zagrożeń, które mają negatywny wpływ na globalny biznes. W związku z tym na całym świecie wydawane są coraz większe pieniądze, aby zapewnić odpowiednią ochronę systemom teleinformatycznym.
Cyberprzestępczość znaczącym czynnikiem zagrożenia biznesu

Według firmy Gartner w 2016 r. będzie to już 86 mld dolarów. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte cyberprzestępczość należy traktować jako zjawisko zagrażające gospodarce, niszczące innowacje, a nawet negatywnie wpływające na wysokość PKB.

  • Według raportu firmy Lloyd’s „Risk Index 2013” przedsiębiorcy na całym świecie bardziej ni cyberprzestępczości obawiają się jedynie wysokich podatków i utraty klientów. Jest to dla nich groźniejsze zjawisko niż chociażby inflacja, zbyt rygorystyczne regulacje prawne czy rosnące ceny materiałów produkcyjnych. Skąd taki wzrost?

Jak się okazuje najbardziej świadomi tego niebezpieczeństwa są przedsiębiorcy z Ameryki Północnej, którzy umieścili ryzyko związane z cyberatakami na drugim miejscu swojej listy priorytetów biznesowych. W Ameryce Łacińskiej znalazło się ono na miejscu czwartym, w Europie na szóstym, a w regionie Azji i Pacyfiku na ósmym. Jak bardzo zmieniła się sytuacja najlepiej pokazuje fakt, że jeszcze w 2011 r. USA były jedynym krajem, gdzie ryzyko związane z obecnością w sieci mieściło się na liście Top 5 priorytetów tamtejszych firm.

Przedsiębiorcy co prawda deklarują gotowość do walki z cyberprzestępcami, ale media niemal każdego dnia informują o udanych atakach hakerów na największe i najbardziej znane firmy na świecie. Nic więc dziwnego, że coraz większe pieniądze są wydawane na systemy ochrony danych. Według firmy analitycznej Gartner w ubiegłym roku na ten cel zostało przeznaczone na całym świecie 60 mld dolarów, a za trzy lata będzie to już o 26 mld więcej. Coraz większe są też straty firm, które doświadczają cyberataków. Jak pokazało opracowanie Ponemon Institute (przywoływane w swoim raporcie przez firmę Lloyd's), który przebadał 56 organizacji - średnie roczne straty z tego tytułu wyniosły 8,9 mln dolarów. Rekordzistę cyberatak kosztował aż 46 mln dolarów. Z roku na rok te koszty są coraz większe.

Dlatego przedsiębiorcy coraz częściej mówią też o wpływie cyberprzestępczości na całą gospodarkę. Stąd pojawiają się coraz liczniejsze głosy o potrzebie włączenia się decydentów w walkę z atakami w sieci i holistycznego podejścia do tego problemu. Zdaniem ekspertów Deloitte regulacje, jak choćby przyjęta 4 lipca br. przez Parlament Europejski propozycja nowej dyrektywy, mającej pomóc w zwalczaniu cyberprzestępczości, są godną zauważenia, choć niewystarczającą inicjatywą.[3] Dostrzegalny jest brak spójności pomiędzy podejmowanymi na tym polu staraniami.


autor: Informacja prasowa

Czytaj także

Kto wpadł z branży cybercrime w czerwcu 2013

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 09:05
W czerwcu 2013 pojawiło się kilka wpadek w branży - od drobnych aresztowań osób, które zhakowały konta na Facebooku, po incydent z praniem 6 miliardów dolarów. Główną "gwiazdą" czerwcowego zestawienia jest jednak aresztowanie przez policję gangu, który zajmował się nie tylko cyberprzestępczością, ale i handlem narkotykami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MŚP też mogą paść ofiarą cyberprzestępczości

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 11:39
Prawie 70 proc. przedstawicieli małych firm nie wierzy lub nie wie, że naruszenie bezpieczeństwa danych spowoduje skutki finansowe lub negatywnie wpłynie na wiarygodność ich biznesu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Każda firma się boi

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 10:12
Wg badania IDC Analysis Perspective Worldwide Security Products z końca 2012, prawie 50 proc. firm uważa, że ich infrastruktura IT jest podatna na atak. Powoduje to wzrost wymagań wobec rozwiązań bezpieczeństwa korporacyjnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Systemy SCADA wrażliwe na ataki

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 11:49
SCADA to złożone systemy komputerowe wykorzystywane w automatyce przemysłowej, m.in. w zarządzaniu krytyczną infrastrukturą państwa. Wraz z utratą autonomiczności, jaką gwarantowało odseparowanie ich od sieci, systemy te stały się w takim samym stopniu narażone na ataki cyberprzestępców, co sieci korporacyjne. Zwiększa się zatem potrzeba ochrony systemów SCADA, proporcjonalnie do liczby ataków na nie, która wciąż rośnie.
rozwiń zwiń