Eurora to prototypowy system, który zbudowano dla konsorcjum Cineca w ramach projektu PRACE 2IP z zamiarem stworzenia zrównoważonej infrastruktury o wysokiej jakości, która spełniałaby największe wymagania europejskiej społeczności obliczeń wysokowydajnych. Firma Eurotech prowadzi również sprzedaż komercyjnych wersji superkomputera Eurotech Aurora Tigon. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej firmy Eurotech.
- Superkomputer Eurora został zbudowany przez firmę Eurotech i zainstalowano go w środę w obiekcie Cineca we włoskiej Bolonii, najpotężniejszym centrum komputerowym w tym kraju. Nowa maszyna osiąga 3150 megaflopsów stałej wydajności na wat(1), co jest wynikiem lepszym o 26% względem dotychczasowego lidera Green500, czyli listy najbardziej efektywnych energetycznie superkomputerów.
- Rekordowy rezultat jest wynikiem wdrożenia 128 wysokowydajnych, energooszczędnych akceleratorów NVIDIA Tesla K20 w superkomputerze Eurotech Aurora Tigon, wyposażonego w innowacyjną technologię chłodzenia gorącą wodą, za pomocą której chłodzone są wszystkie elektroniczne i elektryczne komponenty systemu.
- Dostęp do systemu Eurora posiadają członkowie partnerstwa na rzecz zaawansowanych technologii obliczeniowych w Europie (PRACE) (należy do niego również Polska) oraz największe włoskie jednostki badawcze. Pozwoli naukowcom na rozwój badań w wielu dyscyplinach naukowych, w tym materiałoznawstwie, astrofizyce, naukach przyrodniczych i naukach o Ziemi.
Dzięki połączeniu akceleratorów graficznych NVIDIA Tesla K20 z technologią chłodzenia gorącą wodą firmy Eurotech, system Eurora jest bardziej wydajny i kompaktowy w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami chłodzonymi powietrzem. Systemy obliczeń wysokowydajnych oparte na architekturze sprzętowej Eurora – w tym komputer Eurotech Aurora Tigon – pozwolą zmniejszyć rachunki za energię o blisko połowę, a także zredukować całkowity koszt posiadania o ok. 30-50 proc.
Ponadto, technologia chłodzenia gorącą wodą Aurora zmniejsza lub całkowicie eliminuje potrzebę stosowania klimatyzatorów w pomieszczeniach serwerowni – nawet w ciepłym klimacie Włoch. Energia termiczna wydzielana przez system może służyć do ogrzewania budynków, napędzania chłodnic absorpcyjnych klimatyzatorów lub do tzw. trójgeneracji, czyli jednoczesnego ogrzewania, chłodzenia i generowania energii elektrycznej.
autor: Jan Petersen