Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 16.06.2016

Poszukiwania bezcennych śladów zapomnianej zbrodni

- Pamiątki po ofiarach zbrodni w lasach piaśnickich zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach, w związku z czym zwracamy się do wszystkich z gorącym apelem o pomoc w odnalezieniu przedmiotów, związanych z tym wydarzeniem - mówi Teresa Patsidis, dyrektor Muzeum Piaśnickiego.
Polacy skazani na śmierć na chwilę przed egzekucją. Lasy PiaśnickiePolacy skazani na śmierć na chwilę przed egzekucją. Lasy Piaśnickie Wikipedia cc/Waldemar Engler

Tworzące się właśnie Muzeum Piaśnickie w Wejherowie ma upamiętniać zbrodnię z jesieni 1939 roku masowych egzekucji niemieckich nazistów na ludności cywilnej, zwanej pomorskim Katyniem. W ciągu kilku miesięcy zostało straconych ok. 12-14 tys. osób, głównie inteligencji z Pomorza Gdańskiego i Kaszub. - Egzekucje w lasach piaśnickich rozpoczęły się na przełomie października i listopada 1939 roku, trwały do grudnia 1939 roku - mówi dr Monika Tomkiewicz z IPN w Gdańsku.

Czy udało się ustalić personalia choć części ofiar? Jak Niemcy próbowali zatrzeć ślady po tej zbrodni? Czy wszystkie groby zostały odkryte w piaśnickich lasach? Jakie jest znacznie budynku, w którym powstaje Muzeum Piaśnickie w Wejherowie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Kobylecka
Goście: Teresa Patsidis (dyrektor Muzeum Piaśnickiego), dr Monika Tomkiewicz (Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku), dr Marek Węcowski (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 15.06.2016
Godzina emisji: 20.00

sm/tj