Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 28.01.2014

Polska - Ukraina - UE: jak konflikt wpływa na wzajemne relacje

- Granica Polski z Ukrainą jest obecnie postrzegana jako ta, która sprawia dużo problemów. Polskie władze, mimo że starają się być promotorem polityki wschodniej, na obecnym etapie nie potrafią być rzeczywistym liderem na szczeblu UE - powiedział Łukasz Wenerski z Instytutu Spraw Publicznych.
Demonstranci w KijowieDemonstranci w KijowiePAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Protesty na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>

Zdaniem analityka Instytutu Spraw Publicznych Unia sama nie wie jak poradzić sobie z sytuacją na Ukrainie, szczególnie w kontekście relacji z Rosją.

Natomiast w polskim społeczeństwie zdecydowanie rośnie sympatia dla protestujących Ukraińców. A jakie kroki jest gotów podjąć polski rząd? - Gotowość do przyjęcia ewentualnych osób represjonowanych jest dobrym działaniem. Natomiast na poziomie międzynarodowym dosyć ciężko przychodzi nam sformułowanie sensownej polityki - dodał Łukasz Wenerski.

Powiedział, że "zarówno Polacy, jak i Polska jako kraj, są postrzegani na Ukrainie bardzo pozytywnie", a głosy o "wtrącaniu się" są odosobnione. - Z naszych badań wynika, że Ukraińcy postrzegają nas jako sojuszników w stosunku do integracji Ukrainy z Unią Europejską - powiedział.

Protesty na Ukrainie trwają od listopada, gdy prezydent Wiktor Janukowycz wstrzymał proces zmierzający do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Konflikt pociągnął za sobą ofiary śmiertelne. We wtorek 28 stycznia rządzący na Ukrainie spełnili dwa postulaty opozycji: premier Mykoła Azarow podał się do dymisji i do kosza trafiły antydemokratyczne ustawy.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

(asz)