Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 06.05.2014

Centrum Nauki Kopernik "na wynos"

W Centrum Kopernik przygotowano pięć typów zestawów edukacyjnych, tzw. pudełka dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Zawierają zestawy doświadczeń, które pomogą prowadzić atrakcyjnie lekcje w duchu Centrum Kopernik.

O tym opowiedzą Monika Jędrzejewska z-ca kierownika Działu Edukacji CN Kopernik  i Lidia Grad – nauczycielka  ze szkoły podstawowej w Zambrowie.

Pierwiastek 117 - najcięższy ze znanych (wytworzony sztucznie), ostatecznie potwierdzony dzięki  krzemowym detektorom z Instytutu Technologii Elektronowej (ITE) w Warszawie. Pierwsze informacje o wytworzeniu i zaobserwowaniu pierwiastka 117 pojawiły się w 2010 roku. Pochodziły z rosyjskiego Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej. Zgodnie z przyjętą praktyką  naukową wymagało to niezależnego potwierdzenia. Właśnie dokonano tego w niemieckim Instytucie Badań Ciężkich Jonów z wykorzystaniem polskich detektorów. O tym będzie mówił mgr inż. Maciej Węgrzecki, główny twórca detektorów, kierownik zespołu zajmującego się detektorami krzemowymi  w ITE.

Audycje naukowe w radiowej Jedynce >>>
Unikatowy system, o większej niż dotychczas skuteczności, do radioterapii śródoperacyjnej różnych typów nowotworów powstaje w  Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Partnerami są Wielkopolskie Centrum Onkologii i przedstawiciele przemysłu.
Mówić o tym będą przedstawiciele NCBJ: Kaja Swat z-ca kierownika  projektu Intra Dose, Paweł Krawczyk, dyrektor Zakładu Aparatury Jądrowej oraz dr hab. nauk med. Dawid Murawa.

Do słuchania "Naukowego zawrotu głowy" we wtorek po godz. 23.10 zaprasza Dorota Truszczak.