Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agata Mrózek 14.01.2011

Polska Troja na Podkarpaciu

Gdyby Homer był Polakiem, w polskiej "Iliadzie" wystąpiłby "Koń Trzcinicki". Osada bliźniaczo podobna do antycznej Troi istniała w epoce brązu w okolicy… Krosna
Rekonstrukcja wioski otomańskiej w TrzcinicyRekonstrukcja wioski otomańskiej w Trzcinicy(źr.karpacka-troja, fot J. Stefanik)

Antycznym najeźdźcom niełatwo byłoby ją zdobyć. „Karpacka Troja”, najstarsza w Polsce ufortyfikowana osada z początków epoki brązu, odkryta w Trzcinicy pod Krosnem, była otoczona potężnym murem. Aby ja podbić potrzebny byłby podstęp. – Wały obronne w Trzcinicy są na tyle solidne, że jej zdobycie na pewno wymagałoby użycia konia trojańskiego – żartuje Dawid Iwaniec, kierownik Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy.

Gość „Naukowego Wieczoru z Jedynką” wyjaśnia, że w osadzie dostrzec można wiele podobieństw do antycznej Troi, której pozostałości odkryto na Wzgórzu Hisarlik w dzisiejszej Turcji. Oba miasta rozwijały się w epoce brązu. Upadek Karpackiej Troi datuje się na czas, kiedy zburzono Troję znaną z „Iliady” Homera (XIII lub XII wiek przed naszą erą).

Podczas prac wykopaliskowych w Trzcinicy archeolodzy wydobyli ok. 150 tys. różnego rodzaju zabytków, w większości nieznanych w Polsce, często unikalnych w skali europejskiej. – Widać wyraźne wpływy basenu śródziemnomorskiego. Niektóre przedmioty wyglądają nieomal jak żywcem przeniesione z tamtych terenów, chociażby figurki przypominające swym kształtem Amazonki, które (według Homera – red.) walczyły pod Troją – tłumaczy gość Katarzyny Kobyleckiej.

Trzcinica koło Krosna to prawdziwe archeologiczne zagłębie. Oprócz „Karpackiej Troi” znajduje się tu monumentalne słowiańskie grodzisko z czasów wczesnego średniowiecza. Niestety, zamiar udostępnienia turystom odkrytych tu archeologicznych skarbów udaremniła zeszłoroczna powódź.

Decyzja o budowie Skansenu Archeologicznego w Trzcinicy zapadła trzy lata temu. Woda zalała skansen tuż przed jego otwarciem. – To była dramatyczna walka. Woda zalała rekonstrukcje dwóch wiosek: jednej z epoki brązu, drugiej typowej wioski słowiańskiej, do wysokości prawie dwóch metrów – wspomina Jan Garncarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.Ostatecznie udało się odtworzyć skansen do jego pierwotnego stanu. Otwarcie zapowiadane jest na czerwiec tego roku.

(Am)

Aby dowiedzieć się więcej o polskiej Troi kliknij w ikone dźwięku "Troja leżała w... Polsce" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.