Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 28.01.2012

Zamek Królewski bohaterem wystawy

Wystawę pt. "Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie" otwiera sala poświęcona historii placówki od XIV wieku do wybuchu II wojny światowej.

Dzieje Zamku Królewskiego - od jego początków w XIV w., poprzez okres świetności, zniszczenie w latach II wojny, po okres odbudowy i współczesność - będzie można zobaczyć na nowej multimedialnej wystawie stałej czynnej od wtorku na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nowa ekspozycja stała została zorganizowana w trzech salach na terenie piwnic zamkowych. Wystawę otwiera sala poświęcona historii placówki od XIV wieku do wybuchu II wojny światowej. Na trzech połączonych multimedialnych ekranach umieszczonych na ścianach przedstawiono m.in. rozwój Zamku za panowania dynastii Sasów, a później Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz tak kluczowe dla dziejów placówki momenty jak uchwalenie Konstytucji 3 Maja czy posiedzenia władz odrodzonej II Rzeczpospolitej. Tej części ekspozycji towarzyszy krótkie podsumowanie wystawy w wersji animowanej, skierowane do dzieci.

W drugiej sali wystawowej umieszczono multimedialne ekrany, przedstawiające zniszczenie Zamku Królewskiego przez Niemców podczas II wojny światowej, planową grabież dzieł sztuki znajdujących się w placówce oraz próby ratowania zabytków przez polskich muzealników. Zdjęciom i dokumentom z ówczesnych kronik filmowych towarzyszy sugestywna muzyka, a całość podsumowują lotnicze zdjęcia zniszczonej Warszawy i zburzonego Zamku wykonane przez pilotów Luftwaffe po upadku Powstania Warszawskiego.

Ostatnia część ekspozycji przedstawia historię odbudowy placówki począwszy od odgruzowywania i uporządkowywania ruin Zamku, poprzez pierwsze koncepcje rekonstrukcji przez dłuższy czas blokowane przez władze komunistyczne aż do 1971 roku kiedy zapadła decyzja o odbudowie Zamku Królewskiego. Wystawę kończy przedstawienie losów odradzania się budowli, zewnętrznych i wewnętrznych prac rekonstrukcyjnych oraz współczesnej roli Zamku jako placówki muzealnej, edukacyjnej i reprezentacyjnej. W tej części można będzie również zobaczyć zachowane, a niewykorzystane podczas odbudowy elementy wyposażenia Zamku oraz posłuchać nagrań z relacjami głównych twórców rekonstrukcji, m.in. profesorów Jana Zachwatowicza, Stanisława Lorentza i Jana Bogusławskiego.

W każdej z sal wystawowych znajdą się małe multimedialne gablotki zawierające bardziej szczegółowe informacje dotyczące wybranych fragmentów ekspozycji.

Wstęp na wystawę będzie bezpłatny, na podstawie pobranego w kasie biletu lub z biletem wstępu na ekspozycję zamkową.