Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 04.12.2012

Wykształcona pielęgniarka to lepsza pielęgniarka

- Przy okazji oceny systemu kształcenia w Polsce przez ekspertów okazało się, że obowiązujący system kształcenia pielęgniarek w Polsce nie pełnia wymogów kształcenia Unijnego – tłumaczy Beata Cholewka, dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia, kierownik projektu.
Wykształcona pielęgniarka to lepsza pielęgniarkaGlow Images/East News

Zgodnie z normami Unii Europejskiej pielęgniarka powinna odbyć 4600 godzin kształcenia zawodowego. Brak liczby godzin zaowocował koniecznością ich uzupełnienia w formie studiów pomostowych.

Kształcenie pomostowe pielęgniarek realizowane jest od 2004 roku. Z możliwości uzupełnienia wiedzy skorzystało już ponad 30 tysięcy osób. – W tej chwili obecnej uzyskaliśmy możliwość zwiększenia wskaźnika projektu, do co najmniej 34 tys. możliwych osób studiujących - informuje Cholewka.

Na kształceniu pielęgniarek korzystają zarówno pielęgniarki , jak i pacjenci. - Po studiach wzrasta świadomość. Poprawia się komunikacja między z pacjentem i rodziną – przyznaje Bożena Dendra , przełożona pielęgniarek SPZOZ Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie, absolwentka studiów pomostowych w ramach projektu. – Pielęgniarki są też lepiej odbierane przez lekarzy – dodaje.

Choć pracę i studia nie jest łatwo pogodzić. To niełatwe także organizacyjnie, najlepiej wie o tym Jerzy Szafranowicz, dyrektor SPZOZ Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie, który chcąc umożliwić pielęgniarkom pracującym w szpitalu dokształcanie się musiał przeorganizować prace całej placówki. – Wypracowaliśmy formułę pomocy dla pań studiujących. Podjąłem decyzje, że będą miały dodatkowo 20 dni płatnego urlopu. Wyraziłem zgodę na realizację praktyk stażowych w naszym szpitalu, a także na prowadzenie ankiet i analizę dokumentacji medycznej, które są niezbędne do pisania prac magisterskich i licencjackich-

Pielęgniarki mogły też w dogodnym dla siebie terminie w miejscu zatrudnienia mogły realizować staże cząstkowe.

Rozmawiał Artur Wolski.

Więcej na ten temat dowiecie się, słuchając audycji "Naukowy zawrót głowy".