Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Kwasnicka 26.09.2014

Ta choroba nie boli, a chory jest co dziesiąty Polak

Audycja o potrzebie uchwalenia narodowego programu przeciwdziałania cukrzycy i jej powikłaniom.
Badanie poziomu cukru we krwi. Chorzy na cukrzycę w Polsce diagnozowani są zdecydowanie zbyt późno, często dopiero gdy wystąpią powikłaniaBadanie poziomu cukru we krwi. Chorzy na cukrzycę w Polsce diagnozowani są zdecydowanie zbyt późno, często dopiero gdy wystąpią powikłaniaGlow Images/East News

Cukrzyca jest najpoważniejszą chorobą cywilizacyjną, z jaką mierzy się ludzkość w 21. wieku. Według Międzynarodowej Federacji Cukrzycy na tę chorobę cierpi na świecie ponad 380 milionów ludzi, a za 20 lat liczba ta ma zbliżyć się do 600 milionów! Co roku pojawia się około 7 milionów nowych przypadków choroby.

Eksperci szacują, że w Polsce prawie trzy miliony osób może żyć z cukrzycą - dokładnie tego jednak nie wiemy, bo nie ma rejestru chorych na tę chorobę!

- W 2006 roku ONZ uznało cukrzycę za pierwszą niezakaźną epidemię - mówi profesor Leszek Czupryniak, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. - Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie recept twierdzi, że chorych na cukrzycę jest 2 mln 200 tys. osób. Ale nie wszyscy chorzy się leczą. Śmiało można szacować, że jest ich ponad 3 miliony.

- Diagnostyka jest banalna. Oznaczenie stężenia glukozy we krwi, badania krwi żylnej. Wiele osób nie wie, że są chorzy, bo cukrzyca typu II w zasadzie rozwija się bez widocznych objawów - mówi gość radiowej Jedynki.

Rozmowa o skali zachorowań na cukrzycę w naszym kraju, o tym, jak jest leczona, jak zapobiegać powikłaniom cukrzycy, jakie ma to konsekwencje społeczne i ekonomiczne.

Program przygotował i prowadził Krzysztof Michalski.

(ew/ag)