Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 12.11.2014

Polski "elektryczny młotek" pomoże w podbiciu komety?

Po 10 latach od wystrzelenia w ramach misji Rosetta, lądownik Philae będzie pierwszym przyrządem zbudowanym przez człowieka, który ma osiąść na jądrze komety.
Kometa Czuriumow  Gierasimienko ma zostać podbita przez lądownik PhilaeKometa Czuriumow – Gierasimienko ma zostać podbita przez lądownik PhilaeAmada44/Wikipedia

Kometa Czuriumow – Gierasimienko ma kontury kaczki o wymiarach 3 na 5 km. Na tej niewielkiej bryle lodu wyląduje lądownik Philae. – Kometa żyje swoim własnym życiem, ona nie wie, że się do niej zbliżamy, dopiero kamery pokażą, jak jest ustawiona, czy będzie można podchodzić do pierwszego czy do drugiego miejsca – mówi prof. Zbigniew Kłos, ekspert z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Lądowanie planowane jest w środę 12 listopada na godz 17.00 polskiego czasu. Warunki na powierzchni jądra są ekstremalne dla części mechanicznych i elektroniki sterowanej z ziemi z odległości ok. 540 mln km.
W misji Rostetta, realizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną, znajduje się polski przyrząd nazywany "elektrycznym młotkiem". Do czego służy? – o tym posłuchaj w dźwięku.

***

Przygotowała: Dorota Truszczak

Goście: dr Jerzy Grygorczuk (konstruktor "kosmicznego młotka"), prof. Marek Banaszkiewicz (dyrektor Centrum Badań Kosmicznych), prof. Zbigniew Kłos (ekspert z Centrum Badań Kosmicznych PAN)

Data emisji: 12.11.2014
Godzina emisji: 7.52

Materiał został wyemitowany w audycji "Sygnały dnia"
pp, pg