Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 07.01.2015

Przygoda z rękopisem. Przed tymi książkami należy klękać

- Opis rękopisu średniowiecznego jest najtrudniejszym zadaniem, jakie stoi przed badaczami dawnej książki - opowiada prof. Mieczysław Mejor, mediewista pracujący nad portalem manuscripta.pl.
Karta z Psałterza floriańskiego, który znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Powstał z inicjatywy królowej Jadwigi w trzech językach: polskim, łacinie i niemieckim w końcu XIV wiekuKarta z "Psałterza floriańskiego", który znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Powstał z inicjatywy królowej Jadwigi w trzech językach: polskim, łacinie i niemieckim w końcu XIV wiekupolona.pl/domena publiczna
Posłuchaj
  • O polskich zbiorach rękopisów średniowiecznych opowiadają współtwórcy portalu manuscripta.pl (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

Zanim w połowie wieku XV wynaleziono druk, cenne księgi i dokumenty spisywane i przepisywane były ręcznie. Prawdziwą sztuką było ich oprawianie oraz iluminatorstwo, czyli wykonywanie ilustracji i wyróżnionych inicjałów. Jak oceniają badacze, w polskich zbiorach znajduje się minimum 8 tysięcy manuskryptów średniowiecznych, które obecnie są opisywane na nowo i udostępnione zostaną na specjalnym portalu internetowym. Jak wyjaśnia prof. Jacek Soszyński dzięki opisaniu bezcennych ksiąg w języku angielskim informacje o polskich zbiorach staną się dostępne dla wszystkich zainteresowanych na świecie.

- Opracowanie manuskryptu średniowiecznego to wielka zagadka i przygoda. Napotkać można rzeczy nieoczekiwane, nieprawdopodobne, więc badacz musi być wszechstronnie przygotowany, mieć umiejętności historyka, paleografa, językoznawcy, musi znać się na starych papierach, znakach wodnych - podkreśla prof. Mieczysław Mejor.

Pracujących nad serwisem manuscripta.pl badaczy spotykają także niespodzianki w postaci darowanych, nowo odkrytych czy odnalezionych rękopisów średniowiecznych. - Mam cichą nadzieję, że po wysłuchaniu naszej audycji ludzie zaczną się interesować i odzywać do kompetentnych instytucji. Może znów odkryjemy rzeczy istotne? - apeluje prof. Soszyński.

Mediewista żałuje tylko, że tak niewiele osób może mieć kontakt z oryginałami rękopisów, bo sam wspomina to jako wielkie przeżycie. O tym, dlaczego dotykając ich należy klęknąć, a także najciekawszych i najcenniejszych manuskryptach średniowiecznych w polskich zbiorach opowiadali goście Katarzyny Kobyleckiej.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: prof. Mieczysław Mejor - Instytut Badań Literackich PAN, prof. Jacek Soszyński - Instytut Historyczny UW i Sławomir Szyller - Biblioteka Narodowa.
Data emisji: 6.01.2015
Godzina emisji: 23.10

(asz/ag)