Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Owsiński 22.06.2015

Nie byłoby kryminałów, gdyby nie kobiety

Powieść detektywistyczna była nośnikiem nowoczesnych treści i zarazem kołem zamachowym cywilizacyjnych przemian, które dokonały się na przełomie XIX i XX - uważa prof. Tadeusz Cegielski, wykładowca w Instytucie Historycznym UW.
Posłuchaj
  • Prof. Tadeusz Cegielski: nie byłoby kryminałów, gdyby nie kobiety (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

Według naukowca, to wówczas pojawił się nowy rodzaj przekazu w kulturze kierowany do szerokiego kręgu odbiorców. - Bardzo ważną rolę w rewolucji światopoglądowej odegrały kobiety. Gdyby nie one, to nie doszłoby do narodzin powieści kryminalnej. Ważnym aspektem jest także ówczesny wzrost przestępczości w dużych aglomeracjach miejskich - podkreślił prof. Cegielski.

Gość Jedynki udowadniając, że do narodzin nowoczesności przyczyniła się kultura popularna przyznał, że niemałą rolę w tym aspekcie odegrali bohaterowie słynnych powieści kryminalnych Edgara Allana Poe, Arthura Conan Doyle’a i Agathy Christie.

- Kryminalistyka i powieść kryminalna rodzą się równocześnie z nowoczesnymi metodami badania i opisywania świata. Początek nowoczesnej kryminalistki to także początek nowocześniej historiografii. (…)Detektyw, aby znaleźć sprawcę i wytłumaczyć przestępstwo sięgał po identyczne metody działania jak historyk - zauważył.

Kto był pierwowzorem postaci detektywa Sherlocka Holmesa, bohatera powieści Arthura Conan Doyle’a? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: Prof. Tadeusz Cegielski (wykładowca w Instytucie Historycznym UW)

Data emisji: 20.06.2015

Godzina emisji: 23.37

to/tj