Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 04.08.2015

Kosmiczna misja w piekielnych warunkach. Słońce na celowniku

Słońce było uznawane za małą i stosunkowo niewyróżniającą się gwiazdę. Jest ono jaśniejsze niż ok. 95 proc. gwiazd na Drodze Mlecznej. Wkrótce poznamy je lepiej, dzięki misji Solar Orbiter.

Na 2017 rok planowana jest misja Solar Orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, której celem będzie zbadanie Słońca z odległości bliskiej, jak nigdy dotąd. Polscy naukowcy z Warszawy i Wrocławia zbudowali dla tej misji specjalny teleskop rentgenowski STIX.

- Obraz w tym teleskopie powstaje na zasadzie rekonstrukcji numerycznej obrazu, podobnie jak rekonstrukcja obrazu w tomografach komputerowych. Jest to jakby tomograf rentgenowski, który będzie nam umożliwiał odtwarzanie obrazu rozbłysków, czyli najbardziej wysokoenergetycznych zjawisk w całym Układzie Słonecznym - opowiada prof. Janusz Sylwester z wrocławskiego Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

W audycji opowiedzieliśmy również o tym, jaki jest wkład polskich naukowców w tę misję, ile stopni ma korona słoneczna oraz w jaki sposób będą prowadzone obserwacje gwiazdy w tak trudnych warunkach.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Janusz Sylwester (wrocławski Zakład Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 3.08.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/pg