Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 08.10.2015

Papież postmodernizmu i jego filozofia jak labirynt

Polityka, etyka, estetyka - Jean-Francois Lyotard zajmował się zagadnieniami związanymi bezpośrednio z historią filozofii. - Przygoda z nim jest zawsze pewnego rodzaju ryzykiem, bo jego filozofia tworzy pewnego rodzaju labirynt - mówi filozof, dr Monika Murawska.

Jean-Francois Lyotard to wybitny intelektualista i francuski filozof postmodernizmu, zwany przez niektórych papieżem postmodernizmu. Dr Monika Murawska podkreśla, że we Francji jest on bardzo znanym filozofem. - Cała druga połowa XX wieku w jakimś sensie bazuje na pojęciowości, którą Lyotard wprowadził do filozofii - mówi filozof z Akademii Sztuk Pięknych.

Jak dodaje dr Piotr Schollenberger, Lyotard rozpoczął prawdziwą karierę akademicką stosunkowo późno. Jego najważniejsza książka filozoficzna "Discours, Figure" została opublikowana w roku 1971, gdy miał 53 lata. - Od czasu skończenia studiów przez ponad 15 lat był bardzo silnie zaangażowany politycznie i społecznie - mówi doktor z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

W programie mówiliśmy o tym, dlaczego Lyotard nie jest dobrze znany w polskiej literaturze filozoficznej, wyjaśniliśmy jakie są ważne dla filozofa punkty odniesienia oraz powiedzieliśmy z jakich powodów jego książki są niczym wyspy, które składają się na swoisty archipelag.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Monika Murawska (filozof, Akademia Sztuk Pięknych, współautorka przekładu rozprawy Lyotarda o malarstwie "Co malować?"), dr Piotr Schollenberger (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, współautor przekładu rozprawy Lyotarda o malarstwie "Co malować?")

Data emisji: 7.10.2015

Godzina emisji: 23.37

sm/ag