Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 14.10.2015

Heweliusz - dowód na to, że Polak potrafi

- Heweliusz i projekt BRITE pokazują, że Polacy potrafią mieć największe osiągnięcia, jeśli tylko stworzy się im odpowiednie warunki - mówi prof. Sławomir Ruciński, astronom.

Lem to pierwszy polski satelita naukowy. Został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną 21 listopada 2013 roku. Drugi był Heweliusz. Oba satelity należą do międzynarodowego projektu BRITE: austriacko-kanadyjsko-polskiego. BRITE to flotylla sześciu mini satelitów, z których każdy to sześcian o boku 20 cm. - Zaproponowałem projekt obserwacji najjaśniejszych gwiazd na niebie. Są one trudne do obserwacji, ponieważ odległości pomiędzy nimi na niebie są bardzo duże - mówi prof. Sławomir Ruciński. Jak dodaje, paradoksalnie jasne gwiazdy mają gorzej dokonane pomiary niż te słabsze.

Gość radiowej Jedynki podkreśla, że BRITE pozwala na obserwację jasnych gwiazd dla całego nieba w dłuższych okresach, do pół roku. Jedynym jego ograniczeniem jest to, że może obserwować jedynie jasne gwiazdy. - Najlepszy z wszystkich satelitów w tej konstelacji to właśnie polski Heweliusz, w którym tempo przyrastania zniszczenia detektorów jest o dwie trzecie mniejsze niż w innych satelitach - mówi astronom.

W audycji rozmawialiśmy również o kierunku rozwoju badań kosmicznych i tym, czego możemy się spodziewać po wynikach projektu BRITE.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Sławomir Ruciński (człowiek, któremu Polska zawdzięcza pierwsze polskie satelity naukowe, światowej sławy polski astronom mieszkający i pracujący w Kanadzie od 1984 roku, emerytowany profesor w Department of Astronomy and Astrophysics (DAA), od 2009 roku związany z University of Toronto, prekursor budowy mini satelitów na świecie)

Data emisji: 13.10.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/pg