Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 30.07.2018

"Ludzie nauki" - Program TEAM

To jedno z najwiekszych wyzwań współczesnej medycyny - zwalczanie nowotworów na poziomie komórek, molekuł i białek. Tym własnie zajmuje sie polski uczony, profesor Przemysław Juszczyński, laureat V konkursu Na Rzecz Fundacji Nauki Polskiej TEAM

W ramach grantu uzyskanego w programie TEAM profesor będzie pracował nad wyjaśnieniem tajemnic powstawania i przebiegu nowotworów układu chłonnego i możliwości ich leczenia. A dokładniej będzie badał funkcje pewnych białek - kinaz PIM, które regulują fundamentalne dla komórek nowotworowych procesy biologiczne.

Profesor uściśla na początku rozmowy, że chłoniaków jest kilkadziesiąt rodzajów. W zależności od podtypu częstość ich występowania jest rzadka. - W naszych badaniach będziemy zajmować się najczęstszym nowotworem układu chłonnego, czyli chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B (DLBCL) - mówi naukowiec. Wyjaśnia, że są to nowotwory wywodzące się z układu limfatycznego.

Jakie i jak wyniki tych badań będzie można wykorzystać w praktyce klinicznej? Posłuchaj całej rozmowy z profesorem Juszczyńskim.  

Audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

***

Tytuł audycji: "Ludzie nauki" w paśmie "Eureki"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Przemysław Juszczyński (Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie)

Data emisji: 30.07.2018

Godzina emisji: 19.10

ag