Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 15.06.2012

Malowidła spod ziemi

Pod kościołem we wsi Hawarte w Syrii znajduje się naturalna jaskinia, którą wyznawcy Mitry przekształcili w miejsce kultu.
Fresk z wystawy Hawarte w Muzeum Archeologicznym w WarszawieFresk z wystawy "Hawarte" w Muzeum Archeologicznym w Warszawiehttp://www.pma.pl/

W 1998 roku w ręce celników wpadło dwóch handlarzy antykami, próbujących nielegalnie wywieźć z Syrii do Libanu malowidło na tynku przedstawiające boga Mitrę. Policyjne śledztwo wykazało, że obiekt pochodził spod ruin wczesnochrześcijańskiego kościoła znajdującego się w niewielkiej wsi

Okazało się, że pod kościołem we wsi Hawarte znajduje się naturalna jaskinia, którą wyznawcy Mitry przekształcili w miejsce kultu. Na prośbę strony syryjskiej przebadania tego niezwykłego miejsca podjęli się polscy archeolodzy z UW, odsłaniając w ciągu kilkunastu lat badań wysokiej klasy malowidła.
Działania naszych archeologów i konserwatorów podsumowuje otwarta niedawno wystawa w państwowym Muzeum Archeologicznym, zaaranżowana tak, by przypominała główne pomieszczenia w sanktuarium czcicieli Mitry.

Indyjski bóg Mitra został przez Persów włączony w poczet bóstw zaratusztrianizmu. W okresie hellenistycznym był popularny zarówno wśród Greków jak i Rzymian. A dzień narodzin boga Mitry 25 grudnia został w IV w przyjęty przez chrześcijan jako dzień narodzin Chrystusa.

Gośćmi audycji byli archeolodzy, kuratorzy wystawy "Hawarte": dr Dobrochna Zielińska i Marcin Wagner.

Do słuchania "Wieczoru naukowego" zaprasza Katarzyna Kobylecka.