Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Bartłomiej Makowski 21.11.2022

Hiszpania. W Katalonii odkryto pozostałości świątyni sprzed 2500 lat

Archeolodzy z Hiszpanii odkryli w Katalonii, na północnym wschodzie kraju, pozostałości dużej świątyni. Według badaczy obiekt służył do sprawowania kultu z czasów greckiej kolonizacji. 

Ze studium katalońskiego zespołu naukowców wynika, że odnaleziona świątynia była poświęcona greckiej bogini płodności ziemi i urodzaju Demeter. Pozostałości budowli wchodziły w skład starożytnego miasta Emporion, usytuowanego w katalońskiej zatoce Roses, na Costa Brava.

Według koordynujących pracę naukowców z Muzeum Archeologii Katalońskiej (MAC) świątynia znajdowała się pomiędzy obszarem miejskim a portową częścią Emporionu. Wskazali oni, że port był główną osią gospodarki regionu oraz elementem połączenia z innymi obszarami śródziemnomorskimi Półwyspu Iberyjskiego.

Czytaj także: 

W trakcie prac wykopaliskowych na terenie ruin świątyni znaleziono fragmenty terakotowych figurek, a także naczyń ceramicznych. Były one prawdopodobnie używane do sprawowania kultu. Informacje te przekazały mediom władze muzeum MAC podległe rządowi wspólnoty autonomicznej Katalonii.

Fragmenty figurek i naczyń znaleziono w studni, odkrytej na terenie ruin świątyni.
Hiszpańscy archeolodzy odnotowali, że powstała prawdopodobnie w VI w. p.n.e. świątynia była kilkakrotnie przebudowywana, co pozwoliło jej funkcjonować co najmniej do III w. p.n.e.

Miasto Emporion, w czasach rzymskich znane jako Emporiae, funkcjonowało początkowo jako osada handlowa. Było jedną z kolonii założonych przez Fokijczyków, Greków z Azji Mniejszej i należało do łańcucha osad, którego głównym ogniwem była Massalia (dzisiejsza Marsylia).  Posiadało na swoim terenie inną świątynię, poświęconą Artemidzie efeskiej. W czasach panowania Rzymu miasto rozrosło się. Z pozostałości starożytnej zabudowy ostała się m.in. część zbudowanego przy porcie molo. 

PAP/bm