Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 25.09.2017

Poród w szpitalu. Jakie prawa mają rodzice?

Po kontrowersyjnej sprawie porwania noworodka przez rodziców w Białogardzie sprawdzamy, jakie prawa przysługują matce, ojcu i dziecku podczas pobytu w szpitalu.

Neonatolog dr n. med. Beata Pawluk podkreśla, że lekarze, pielęgniarki, położne opierają się na dwóch nogach: pierwsza z nich to najlepsza medyczna wiedza, a druga to rekomendacje czy rozporządzenia ministra, do których należą standardy opieki okołoporodowej. Tłumaczy, że po porodzie siłami natury dziecko powinno być ułożone na brzuchu mamy, osuszone i okryte. Następnie zostaje przecięta pępowina, może to zrobić tata. Jeśli noworodek jest zdrowy, powinien tak leżeć minimum dwie godziny. - To czas, kiedy pozwalamy na adaptację do życia pourodzeniowego - mówi ekspertka. Wskazuje, że dziecko nie powinno być od razu myte i przez pierwsze godziny powinno pozostać w mazi płodowej.

Następnie ma miejsce ważenie i mierzenie dziecka, wykonuje się też zabieg Credego, zapobiegający zakażeniom oka.

Co się stanie, gdy rodzice odmówią którejś z powyższych czynności? Po co noworodkom podaje się witaminę K? Ile procent rodziców nie zgadza się na zabiegi w ramach opieki okołoporodowej? Jak w ciągu ostatnich lat zmieniły się statystyki umieralności w pierwszych dniach życia? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr n. med. Beata Pawluk (ordynator Oddziału Neonatologii w Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie)

Data emisji: 25.09.2017

Godzina emisji: 11.08

mg/kk