Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 06.01.2015

Trzej mędrcy u Jezusa, a wcześniej u Heroda

Przybycie trzech mędrców ze wschodu legitymizowało narodziny Jezusa. Pokazywało, że nie jest to sprawa tylko lokalna. To pierwszy krok do uniwersalizmu - o tym mówił w radiowej Jedynce archeolog, prof. Piotr Bieliński.
Pokłon Trzech Króli. Dieric Bouts (ok.1420-1475)Pokłon Trzech Króli. Dieric Bouts (ok.1420-1475)Wikipedia/Domena publiczna

O czasach i miejscu narodzenia Jezusa wiemy stosunkowo wiele, ale nie zawsze to, co byśmy chcieli - o tym mówił w Jedynce prof. Piotr Bieliński z Instytutu Archeologii UW. Zaznaczył, że o Judei mamy stosunkowo duży zasób informacji, w porównaniu ze znajomością innych prowincji rzymskich. Niestety niektóre strefy życia jej mieszkańców są dla nas trudno dostępne. Archeolog przypomniał też, że większość z nich była niepiśmienna. Wyjątkiem byli kapłani świątyni jerozolimskiej. Oryginalnych tekstów z tego czasu jest bardzo mało.

Piotr Bieliński mówiąc o wizycie trzech mędrców w ojczyźnie Jezusa, zauważył, że bardzo ciekawym wątkiem jest wizyta u Heroda. Mędrcy szukali Mesjasza i narracja opowieści na ten temat nie wymagała, by pojawili się w pałacu miejscowego władcy.

Naukowiec zwrócił uwagę, że Jezus otrzymał od gości trzy symbole losu, które symbolizowały nie tylko panowanie, ale również ostateczną mękę na krzyżu i pełne wyrzeczeń, trudne życie.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z radiową Jedynką

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Gość: prof. Piotr Bieliński, kierownik zakładu archeologii Bliskiego Wschodu Uniwersytetu Warszawskiego

Data emisji: 6.01.2015

Godzina emisji: 15.30

agkm/ag

>>>Zapis całej rozmowy