Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 25.03.2016

Włoska Wielkanoc: procesje, pikniki, diabły

Włoskie tradycje wielkanocne są bardzo bogate - kiedyś w Wielki Piątek ludzie ubierali się na czarno, uczestniczyli w procesjach z figurami, zapalali w oknach świece i wieszali białe prześcieradła. Do dziś w niektórych małych miejscowościach na południu praktykowane są te obrzędy.

W kościołach odbywa się także czuwanie paschalne - odpowiednik polskiej rezurekcji. - Zwykle msza trwa do godz. 12 w niedzielę, ale pamiętam proboszcza w mojej dzielnicy, który w latach 80. odprawiał ją do 13.30 w wielkiej radości. To ksiądz Don Antonio, który dziś ma 85 lat, ma się dobrze i dalej prowadzi mszę tak długo - mówi Włoch, tłumacz Antonio Barra.

Justyna Guze, była dyrektorka Instytutu Polskiego we Włoszech, przyznaje jednak, że Wielkanoc w Italii mają coraz bardziej świecki charakter. - Jeśli przyjeżdża się na Wielki Tydzień do Rzymu, to w obrębie dawnego Państwa Watykańskiego jest się w zupełnie innej atmosferze, ale wystarczy wysunąć się trochę dalej i nagle okazuje się, że życie rzymian jest zupełnie świeckie. To, co najbardziej ich interesuje, to Poniedziałek Wielkanocny - święto rodzinno-przyjacielskie spędzane poza domem, odpowiednik polskiej majówki - mówi.

Z audycji dowiecie się, czy Włosi, tak jak Polacy, malują jajka, w ilu wariantach występuje słynna babka colomba z Pawii, w jaki sposób mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego z okazji zmartwychwstania "robią hałas" i dlaczego Sycylijczycy w Wielkanoc wkładają maski diabłów.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Antonio Barra (tłumacz) i Justyna Guze (historyczka sztuki, była dyrektorka Instytutu Polskiego we Włoszech) 

Data emisji: 24.03.2016

Godzina emisji: 22.10

mg/gs