Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 01.01.2019

Déjà vu - doświadczenie większości

Zjawisko paranormalne, pamięć z poprzedniego życia, czy efekt telepatii? - Przyjmuje się, że nawet 70 proc. społeczeństa doświadczyło déja vu. Najczęściej są to osoby między 15. a 25. rokiem życia - tłumaczy psycholog Leon Ciechanowski.
Posłuchaj
  • Czym jest i na czym polega doświadczenie déjà vu? (Stacja Nauka/Czwórka)
Czytaj także

Czytaj także
choroba grypa 1200 free
Grypa. Jak walczyć z chorobą?

- Ten termin oznacza "już widziane" i opisuje stan, w którym mamy wrażenie, że już gdzieś byliśmy, już coś słyszeliśmy albo widzieliśmy - mówi Ciechanowski.

Narodzin pojęcia déjà vu było kilka. Za pierwszy można uznać użycie w 1873 r. określenia "déjà vecu" przez Paula Verlaina w wierszu "Kalejdoskop". W 1876 roku Emile Boirac w artykule opublikowanym na łamach czasopisma "Revue Philosophique" użył omawianego określenia ściśle w odniesieniu do zjawiska. Termin ten do języka naukowego wprowadził natomiast w 1896 r. M. Arnaud.- Na razie nie wiadomo dokładnie, który gen odpowiada za to doświadczenie, natomiast są bardzo ciekawe badania dotyczące pamięci. Wynika z nich, że déjà vu wynika z tego, że wiążemy jakieś stare doświadczenia z nowymi sytuacjami - wyjaśnia psycholog.


Czytaj także
narzędzia chirurgiczne chirurg 1200 shutter.jpg
Każda śmierć jest wyjątkowa, ale jej przyczyny nudne

Na jakie kategorie dzieli się zjawisko déjà vu? Czy ma ono związek z zażywanymi lekami, czy raczej świadczy o istnieniu "drugiego życia"? Czym jest "jamais vu"? O tym w materiale Ady Janiszewskiej.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 1.01.2019

Godzina emisji: 12.28

kul