Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 07.01.2019

Anatomia przyjaźni. Po co nam drugi człowiek?

Jak pokazują badania, większość z nas świadomie angażuje się w interakcje ze jedynie ze 150 osobami. - Te relacje różnią intensywnością kontaktów - mówi dr Magdalena Babiszewska.
Posłuchaj
  • Na czym polega przyjaźń? Jak znaleźć prawdziwych przyjaciół? Stacja Nauka/Czwórka)
Czytaj także

facet mężczyzna samotność 1200.jpg
Samotność groźniejsza niż palenie i depresja?

Jak przekonywała ekspertka w Czwórce, antropolog i biolog ewolucyjna dr Magdalena Babiszewska, przyjaźń znacznie różni się od zwykłej znajomości czy koleżeństwa - jest relacją znacznie bliższą, polegającą na zaufaniu i w razie potrzeby, pomocy drugiej osobie. - W zbiorze 150 naszych przyjaciół mamy tzw "kręgi", czyli 5 najbliższych nam osób, kilkanaście dalszych, niespokrewnionych, jeszcze więcej "po prostu znajomych". Najbliższe osoby wybieramy sobie sami, dalszych kolegów i znajomych, poznajemy często przypadkiem, idąc do określonych szkół, bądź na studia - wyliczała rozmówczyni Patryka Kuniszewicza, i jak tłumaczyła, przyjaźń to nie jest relacja zarezerwowana wyłącznie dla ludzi. - Przyjaźnią się też zwierzęta: słonie, konie, czy delfiny - mówiła.


Shutterstock przyjaciele 1200x660.jpg
"Fastfoodowe relacje". Czy przyjaźń da się kupić?

Po co jeszcze potrzebni nam są przyjaciele i czy życie bez poczucia przyjaźni z drugim człowiekiem jest w ogóle możliwe? Jak długo trwają przyjaźnie, co robimy, żeby je utrzymać i czy tyle samo czasu poświęcamy przyjaciołom i członkom dalszej rodziny? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie zastanawialiśmy się także, jak długo trwają przyjaźnie, co robimy, żeby je utrzymać i czy tyle samo czasu poświęcamy przyjaciołom i członkom dalszej rodziny.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 4.1.2018

Godzina emisji: 12.30

kd/ac