Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 18.01.2019

Więźniowie w szponach hazardu. Jak przekroczyli granice?

Kradzieże, włamania, rozboje, nielegalny handel, w tym narkotykami - to przestępstwa najpowszechniej występujące wśród osób uzależnionych od hazardu. 
Posłuchaj
  • Jak wyglada hazard w więzieniu i czy często był on przyczynkiem do skazania? (Strefa prywatna/Czwórka)
Czytaj także

Dr Bernadeta Lelonek-Kuleta z KUL zrealizowała pionierskie badanie poświęcone hazardowi, a grupą badaną byli więźniowie (1219). 

- W tych badaniach zaskoczyło mnie wszystko. Ten temat podjęłam z czystej ciekawości i zainteresowania tym, jak wygląda hazard w więzieniu. Bo samym tematem uzależnienia od gier na pieniądze zajmuję się od lat - mówi ekspertka. - Wybrałam bardzo specyficzną grupę, z którą nie miałam jeszcze do czynienia - dodaje. 

Literatura zachodnia pokazuje, że problem hazardowy w więzieniach jest szczególnie rozwinięty. Potwierdza się to też w badaniach Dr Bernadety Lelonek-Kulety.

Hazard jest bardzo powszechny w środowiskach przestępczych. Skazani najczęściej trafiają do więzienia już jako hazardziści Bernadeta Lelonek-Kuleta

- Nie spotkałam się z osobą, która uzależniłaby się od hazardu będąc na terenie więzienia - podkreśla  ppor. Magdalena Pusz, psycholog penitencjarny. - Problem uzależnienia rozpoczął się w warunkach wolnościowych - dodaje. 

Prawnie hazard w więzieniu jest nielegalny, za jego złamanie grożą kary dyscyplinarne, mimo to więźniowie grają. W co i o co? Czy grają by wygrać? Czy mają świadczoną pomoc jeśli chcą wyjść z uzależnienia? Jaki jest więzień-hazardzista? O tym w nagraniu audycji. 

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Mateusza Kulika na temat loot boxów i uzależnieniu od nich. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: dr Bernadeta Lelonek-Kuleta (psycholog KUL), ppor. Magdalena Pusz (psycholog penitencjarny)

Data emisji: 17.01.2019

Godzina emisji: 20.08

pj