Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 20.06.2020

Jak przygotować pierożki chinkali?

Chinkali, czyli kołduny wypełnione bulionem to przebój kuchni gruzińskiej. Od kilkunastu lat podbija serca także Polaków. Jak je przygotować, ale i jak jeść, by w pełni doświadczyć  tej fuzji smakowej? 

Posłuchaj
14:08 _PR4_AAC 2020_06_20-17-08-49.mp3 Gruzińskie pierożki chinkali możesz przygotować we własnym domu. Jak je zrobić? (Nie na-żarty/Czwórka)

 

naleśniki crepe shutterstock 1200.jpg
Crêpes. Tajna broń francuskich kucharzy

Przysmak Kaukazu przeniesiony na Polski stół

Chinkali to rodzaj gruzińskich pierogów z mięsnym klopsem i bulionem w środku zawijane w charakterystyczny sposób. Obok chaczapuri i szaszłyków to najpopularniejsze danie tamtego regionu. Danie można kupić bez problemu w każdym miasteczku Gruzji. Najbardziej popularne nadzienie, to wieprzowo-wołowy, lub barani klops. Można trafić na różne wariacje tego przysmaku, np. z owocami morza i grzybami. Znajdziemy także wersje z serem czy ze szpinakiem.

Co na obiad: Gruzińskie chinkali/Kocham Gotować

Pierogowe DIY. "Każdy może spróbować, wykonać to danie w domu"

Ciasto na chinkali przygotowuje się w taki sam sposób, jak na polskie pierogi. Podobnie jak polski przysmak można je mrozić, lub podsmażyć następnego dnia. Jak przekonywała właścicielka restauracji "Gruzja" Tamara Czarnocka, by przygotować chinkali powinniśmy posiadać pewien zmysł manualny, ale po kilku próbach każdy z nas, bez problemu będzie je mógł przygotować w domu. 

Przepis na pierożki chinkali:

Ciasto:

  • 1 kg mąki (podzielonej na ok. 900 g + 100 g)
  • 1 łyżeczka soli
  • ok. 2 szklanki ciepłej wody
  • 2 łyżki oleju (dzięki niemu ciasto będzie bardziej elastyczne)

Farsz:

  • 600 g mielonej wołowiny
  • 500 g mielonej wieprzowiny
  • 2 spore cebule (u mnie: 4 szalotki) + odrobina oleju
  • ok. 500 ml rosołu lub warzywnego bulionu (można zastąpić wodą, ale z rosołem pierogi są smaczniejsze)
  • 2 łyżeczki ziaren kolendry (roztartych w moździerzu)
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka czarnego pieprzu (świeżo zmielonego)
  • 3 czubate łyżki posiekanej natki pietruszki

Przygotowanie:

Ciasto zagniatamy jak na pierogi, zagniecione ciast zostawiamy na kwadrans by odpoczęło. Na małej patelni podsmażamy drobno posiekaną cebulę, mieszamy ze sobą wołowinę, wieprzowinę, cebulę i wszystkie zioła oraz przyprawy. Dodajemy 1 szklankę rosołu lub bulionu.

W cieście wycinamy koła o grubości ok. 2 mm i średnicy ok. 13 cm. Do jednego pierożka chinkali nakładamy czubatą łyżkę farszu. Pierogi zawijamy w kształcie sakiewki. Robimy malutką zakładkę na brzegu ciasta i doklejamy do niej kolejne małe zakładki. Chinkali wrzucamy do gotującej się i osolonej wody. Po wrzuceniu czekamy aż wypłyną na powierzchnię (gotujemy około 15 minut).


Chilnkali podajemy na gorąco, tuż po wyjęciu z wody. Jemy je bez użycia sztućców chwytając za "ogonek" pierożka i delikatnie nadgryzając bok, by udało nam się wypić bulion znajdujący się w środku. Tradycyjnie zjadamy całego pierożka razem z zawartością oprócz ogonka. 

Smacznego!

*** 

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Tamara Czarnocka (restauracja "Gruzja")

Data emisji: 20.06.2020

Godzina emisji: 17.15

ac