Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 09.04.2013

Kraków wraca do domu

- Od podstawówki nas uczą, że Kraków jest miastem artystów i oni mają specyficzny statut w tym mieście, są ludźmi oderwanymi od codziennego życia - mówi Tomasz Gutowski w kontekście wystawy prac krakowskich twórców "Powrót do domu".
Kraków wraca do domumat.pras.

Na wystwie "Powrót do domu" Fundacja Sztuk Wizualnych zgromadziła prace 12 znanych artystów, którzy zawodowo lub prywatnie są związani z Krakowem.

Podobno wszystko zaczęło się od historii polewaczki z placu Szczepańskiego, miejsca typowo krakowskiego, gdzie duch przeszłości miesza się z teraźniejszością.

- W tej wystawie chodzi o moment, który znają wszyscy imprezowicze. To trochę gra z pewnym mitem, z wizerunkiem artysty, szczególnie w Krakowie - mówi Tomasz Gutowski z Fundacji Sztuk Wizualnych. - Od podstawówki nas uczą że Kraków jest miastem artystów i oni mają specyficzny statut w tym mieście, są ludźmi oderwanymi od codziennego życia. Godzina między 5 a 6 rano, godzina pracy polewaczek, jest jakby symbolem tego. Tę wystawę można czytać na wiele sposobów - dodaje.

W dawnym klasztorze sióstr Koletek będzie można obejrzeć prace: Rafał Bujnowski, Łukasz Jastrubczak, Tomasz Kowalski, Marcin Maciejowski, Bartek Materka, Krzysztof Mężyk, Mikołaj Moskal, Agnieszka Polska, Paweł Książek, Wilhelm Sasnal, Janek Simon, Jakub Julian Ziółkowski.
Wystawa zostanie otwarta 12 kwietnia. Jak udało się zorganizować tę wystawę w dawnym klasztorze dowiesz się słuchając załączonej rozmowy Kasi Dydo z Tomaszem Gutowskim ze "Stacji Kultura".
(pj)