Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 27.03.2013

Cecylia Malik w Bunkrze Sztuki plecie rzekę z prześcieradeł

Jerzyki wiją gniazda na dachach bloków, ludzie przebierają się za motyle, w obronie prawa do zieleni, obrazy „wyrastają” z drzew, a bobry rzeźbią z drewna wiewiórkę. Takie rzeczy dzieją się w Bunkrze Sztuki na wystawie Cecyli Malik „Rezerwat Miasto”.
359 Drzewo, Cecylia Malik„359 Drzewo”, Cecylia Malikmateriały prasowe/Cecylia Malik

Cecylia Malik urodziła się w Krakowie, ukończyła tamtejszą Akademię Sztuk Pięknych, a teraz w krakowskim Bunkrze Sztuki opowiada o miejskim rezerwacie, w którym natura nieustannie splata się z tym, co ludzkie. Przygotowana przez Cecylię Malik i kuratorkę Anetę Rostkowską prezentacja ma wiele cech wystawy retrospektywnej. Zobaczymy na niej najważniejsze dokonania i prace artystki.

- Pokazuję tutaj niemalże wszystkie moje autorskie projekty - wyjaśnia artystka. - A także te prace, które współtworzyłam z przyjaciółmi oraz z moją siostrą, Justyną Koeke.

Odwiedzając wystawę można zaangażować się w kolejny projekt Cecylii Malik, tym razem poświęcony rzece Białce, której regulowanie grozi zniszczeniem biologicznego ekosystemu. Część przestrzeni Galerii zostanie przekształcona w sztab akcji Warkocze Białki. W sztabie będzie można pomóc artystce w pracy oraz obejrzeć fotograficzną dokumentację dewastacji rzek w Małopolsce, przygotowaną przez prof. Romana Żurka i Pawła Augustynka-Halnego.

- Moim marzeniem jest, żeby razem z publicznością upleść warkocz. Biało-zielono-niebieski, o długości Białki. - mówi Cecylia Malik. - Największy problem jest z materiałami, więc jeśli ktoś ma niepotrzebne prześcieradła, poszewki, zasłony to zapraszam do Bunkra Sztuki.

„Rezerwat Miasto” czynny będzie do 14 kwietnia, a więcej o ekspozycji doweisz się słuchając nagrania ze „Stacji Kultura”.

kul