Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Julia Budzisz 28.01.2022

W egipskiej świątyni odnaleziono dwa sfinksy sprzed ponad 3000 lat

Posągi zostały odnalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie miasta Luksor, w miejscu, gdzie w starożytności znajdowały się Teby. Przypominające sfinksy figury przedstawiają faraona Amenhotepa III. Pierwotnie liczyły osiem metrów wysokości.

Rzeźby znajdowały się w świątyni grobowej faraona Amenhotepa III (dziadka faraona Tutenchamona), który władał starożytnym Egiptem od 1390 do 1353 roku p.n.e. Budowla ta jest też często nazywana Świątynią Milionów Lat.

Na to, że figury przedstawiają władcę wskazują typowe insygnia władzy, które można dostrzec na posągach (mowa tu o charakterystycznych faraońskich brodach, nakryciach głowy zwanych nemes i szerokich naszyjnikach), a także inskrypcja "ukochany przez boga Amona-Ra", którą naukowcy odkryli na jednej z rzeźb podczas prac konserwatorskich. W czasach Amenhotepa III bowiem to właśnie Amon-Ra (bóg urodzaju, płodności, uważany za sprawcę świata i władcę ludzi) wysunął się na pierwszy plan ówczesnego boskiego panteonu. 

Na terenie dawnego wewnętrznego dziedzińca świątyni (perystylu) archeolodzy odnaleźli również trzy bardzo dobrze zachowane granitowe popiersia Sekhmet - bogini wojny, zemsty i chorób, przedstawianej z ciałem lwa i głową kobiety - i niewielki posążek urzędnika i jego żony. Natrafiono także na liczne kawałki ścian i kolumn, które w przeszłości tworzyły nieznaną wcześniej kolumnadę. Fragmenty zostały udekorowane scenami ukazującymi dawne egipskie ceremonie i rytuały. Przedstawiają między innymi obchody starożytnych "walentynek" i święta Sed, które celebrowano w trzydziestą rocznicę koronacji faraonów. 


Live Science, Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities/jb