Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wittenberg 22.11.2011

Co chcieli powiedzieć krzyżowcy? 800-letnia tablica odczytana

Tablica z inskrypcjami po łacinie i w języku arabskim to unikalne znalezisko. Okazało się, że inskrypcja na niej to wiadomość Fryderyka II, który w 1229 roku zdobył Jerozolimę… negocjacjami.

Tablica datowana na rok 1229 została odkryta na ścianie jednego z budynków w Tel Awiwie już wcześniej. Wykute w kamieniu inskrypcje sporządzone są po łacinie i po arabsku. Pierwsza część jest jednak nieczytelna, więc izraelscy naukowcy próbowali odczytać drugą.

Dokonali tego prof. Mosze Sharon oraz Ami Shrager z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Naukowcy ustalili, że inskrypcja jest unikalnym znaleziskiem - jedynym odnalezionym dotąd tekstem Krzyżowców sporządzonym po arabsku w marmurze.

W odczytanym tekście wymienione zostały wszystkie tytuły Fryderyka II Hohenstaufa i upamiętniony rozejm zawarty przez niego z sułtanem Al-Kamilem w 1229 r. Król Sycylii (1198-1250 r.), król Niemiec (1212-1250 r.), cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego (1220-1250 r.) i król Jerozolimy (1229-1250 r.) w 1228 r. stanął na czele VI wyprawy krzyżowej. Historycy mówią o niej „dyplomatyczna”, a niektórzy w ogóle nie zaliczają do zestawu krucjat. Fryderyk II bez walki, dzięki negocjacjom, odzyskał od sułtana Al-Kamila z dynastii Ajjubidów Jerozolimę, Nazaret i Betlejem.

Według naukowców, arabski tekst został sporządzony przez cesarskich i królewskich urzędników. Nie jest jednak wykluczone, że został ułożony przez samego Fryderyka II, który znał język arabski i wcześniej utrzymywał kontakty z rodziną sułtana Al-Kamila panującego w Egipcie.

Marmurowa tablica z łacińskim i arabskim tekstem pierwotnie mogła być umieszczona w ścianie zamku w Jaffie, który został ufortyfikowany przez Fryderyka II jeszcze przed zawarciem rozejmu.

PAP, wit