Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Adam Kaliński 04.10.2018

Delegowanie pracowników. Polska skarży unijne przepisy

Polska zaskarżyła do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przepisy zaostrzające delegowanie pracowników. Potwierdził to w rozmowie z Polskim Radiem wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Na zaskarżenie zdecydowały się także Węgry.

Znowelizowana przed kilkoma miesiącami dyrektywa utrudni firmom wysyłanie osób do pracy za granicę, bo oznacza więcej biurokratycznych wymogów i wzrost kosztów.

Gospodarczy protekcjonizm

Najwięcej takich osób wysyła Polska, która od kilku lat sprzeciwiała się zmianom i zarzucała Europie Zachodniej protekcjonizm gospodarczy. Wiceszef MSZ-tu Konrad Szymański powiedział, że w pozwie do unijnego Trybunału Sprawiedliwości Polska zwraca uwagę właśnie na protekcjonistyczny charakter przepisów.

Zgodnie z nową dyrektywą, delegowanie ma być skrócone do roku, z możliwością wydłużenia o 6 miesięcy. Po tym okresie pracownicy będą objęci prawem pracy kraju, do którego zostali wysłani.

Polska i Węgry przeciw

Uzgodnienia przewidują podniesienie płacy minimalnej i objęcie pracowników wszystkimi układami zbiorowymi. Kiedy przepisy były przyjmowane na Unijnej Radzie w czerwcu przeciwko nim głosowały Polska i Węgry. Litwa, Łotwa, Chorwacja i Wielka Brytania wstrzymały się od głosu.

IAR, ak, NRG