Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 19.06.2017

Francja: Emmanuel Macron zapowiedział głębokie reformy

Po wyborach we Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że będzie wykorzystywał swoją bezwzględną większość do przeprowadzenia w kraju głębokich reform. Mają one dotyczyć m.in. zmian w systemie emerytalnym - połączenia prywatnego sektora emerytalnego z publicznym - a także obniżenia deficytu, bezrobocia i podatku od osób prawnych. O planach prezydenta Francji rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza dr Artur Bartoszewicz (SGH), Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński) i Olaf Wojak (Centrum im. Adama Smitha).
Emmanuel MacronEmmanuel MacronPAP/EPA/BERTRAND GUAY / POOL

350 deputowanych na 577 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym - taką bezwzględną większością będzie dysponowała partia Emmanuela Macrona. La Republique en Marche prezydenta Macrona wygrała II turę wyborów parlamentarnych we Francji, a wynik daje wręcz nieograniczony wpływ zwycięskiej partii na kreowanie m.in. polityki gospodarczej Francji.


Goście audycji: Goście audycji (od lewej): Marcin Roszkowski, Olaf Wojak i dr Artur Bartoszewicz, foto: PR24

Prezydent planuje przeznaczyć 50 mld euro na naprawę szkół, systemu zdrowia i poprawę wydajności infrastruktury. 60 mld chciałby natomiast zabrać administracji państwowej, m.in. poprzez ograniczenie ilości pracowników.

Zdaniem Olafa Wojaka, jeśli chodzi o jakiekolwiek zmiany w świadczeniach emerytalnych -  a szczególnie łączenie prywatnego sektora emerytalnego z publicznym – „jest to mieszanie w zupie, które nie przyniesie nic dobrego”.

- Europa się starzeje i jeżeli faktycznie chcemy decydować o tym, jaką mamy emeryturę, to musi to być ściśle powiązane z ilością pracy, którą wykonujemy niezależnie od tego, co powie nam urzędnik państwowy. Musi to być ściśle związane z naszym zdrowym rozsądkiem – stwierdził gość.

Z kolei jak zauważył dr Artur Bartoszewicz, siła polityczna, którą uzyskał Macron, jest wyjątkowo duża.

- Jego partia uzyskała taką większość, że szacuje się, że jego pozycja polityczna jest porównywalna z władzą De Gaulle’a. To olbrzymia władza, która daje olbrzymie możliwości – zaznaczył dr Bartoszewicz.

Jego zdaniem zasadnicze pozostaje pytanie, na ile jego obietnice zostaną wdrożone i prawidłowo przygotowane, by dały oczekiwane, z punktu widzenia gospodarczego i społecznego, efekty. - Wyzwanie jest ogromne. Dzisiaj Niemcy nadają tempo Europie, ale myślę, że gdyby Francja ruszyła dla równowagi, byłby to dobry sygnał dla Europy i dla Polski – podsumował gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Tomasz Wróblewski.

Polskie Radio 24/pr

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 19.06.17

Godzina emisji: 9:06