Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Emilia Iwanicka 02.06.2013

Na festiwalu w Krakowie nagrodzono film, z udziałem… Trójki

"Złotego Lajkonika” dla reżysera najlepszego filmu w konkursie polskim Krakowskiego Festiwalu Filmowego odebrał Filip Dzierżawski. Jego film "Miłość” opowiada historię trójmiejskiej grupy jassowej, w której grali m.in. Leszek Możdżer i Tymon Tymański. W filmie pojawia się też radiowa Trójka.
Kadr z filmu MiłośćKadr z filmu "Miłość" mat. pras./www.krakowfilmfestival.pl
Posłuchaj
  • Filip Dzierżawski opowiada o filmie "Miłość" (Trójkowo, filmowo)
  • Bartosz Kowalski opowiada, jak powstawał film "Moja Wola" (Trójkowo, filmowo)
  • Tomasz Popakul opowiada o swoimi filmie animowanym "Ziegenort" (Trójkowo, filmowo)
  • Krzysztof Gierat opowiadał o nagrodach 35. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (Trójkowo, filmowo)
Czytaj także

Film opowiada o historii i reaktywacji zespołu "Miłość". – Bohaterami są Mikołaj Trzaska, Tymon Tymański, Leszek Możdżer, Maciej Sikała i nieżyjący już Jacek Olter. Oni razem tworzyli ten zespół – mówił w Trójce Filip Dzierżawski. 10 lat po rozpadzie grupy, muzycy "Miłości" spotykają się ponownie. Wspominając stare czasy i dramatyczną historię zespołu, próbują stworzyć nową muzykę i rozpocząć kolejny etap w historii grupy.
"Miłość” to debiut filmowy Filipa Dzierżawskiego, który wcześniej robił filmy krótkometrażowe, a także reportaże. – Pracując w telewizji poznałem Tymona i on podsunął mi pomysł filmu pokazując pewne, wyjątkowe nagranie – opowiadał gość Ryszarda Jaźwińskego (który była także wśród jurorów w konkursie polskim festiwalu).
W filmie pojawia się także Trójka. – Piotr Metz, który jest przyjacielem Tymona, wystąpił w filmie, więc dziękujemy także Programowi Trzeciemu za umożliwienie nagrania w studiu. Piotr pokazał też taśmę z bardzo ważnym występem zespołu – dodał Filip Dzierżawski.

Kolejnym gościem "Trójkowo, filmowo” był Bartosz Kowalski, autor filmu "Moja Wola”, nagrodzonego w tym samym konkursie Srebrny Lajkonikiem.
- Akcja dzieje się na warszawskiej Woli. Ta dzielnica jest dla bohaterów filmu bardzo ważna, ale Wola to też siła do zmian, którą mają w sobie bohaterowie. Pochodzą z trudnych rodzin, ze świata którym rządzi przemoc, to ludzie, których po zmroku inni się boja. Wydaje mi się, że  nam udało się pokazać ich drugie oblicze – powiedział reżyser.
Tworzenie filmu trwało 1,5 roku. - Zdjęcia były trudne, ale bohaterowie pozwolili mi wejść w bardzo intymne sceny swego życia, to wymagało dużego zaufania, które budowaliśmy przez 5 miesięcy. Siedziałem wtedy z nimi na Woli i ich poznawałem. Zostaliśmy kumplami, chociaż przed pierwszą wizytą u nich trochę się obwiałem – wspominał  Bartosz Kowalski.

Film został nagrodzony także za zdjęcia, a dodatkowo  nagrodą im. Macieja Szumowskiego (ufundowaną przez KRRITV) za wyjątkową wrażliwość na sprawy społeczne. Muzykę do niego skomponował Angelo Badalamenti, kompozytor m.in. muzyki do serialu "Miasteczko Twin Peaks”.
Trzecim gościem Ryszarda Jaźwińskiego był reżyser najlepszego filmu animowanego - Tomasz Popakul, nagrodzony za film "Ziegenort".  - Koncepcja była taka, że historia dzieje się jakby w alternatywnej rzeczywistości, w której nie było II wojny światowej i w małej osadzie rybackiej nad Zalewem Szczecińskim. Opowiadamy o zwyczajach tych rybaków, ich życiu, pracy, łowiectwie – mówił - Tomasz Popakul.

Ostatnim gościem audycji był szef festiwalu Krzysztof Gierat, który opowiadał o innych nagrodach festiwalu. Zapraszamy do wysłuchania wszystkich rozmów. Audycję przygotował Ryszard Jaźwiński.
Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" "Trójkowo, filmowo" >>