Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 26.08.2013

Pogrzeb Sławomira Mrożka odbędzie się 17 września

Jeden z najwybitniejszych polskich dramatopisarzy, Sławomir Mrożek, zmarł 16 sierpnia w Nicei w wieku 83 lat.
Sławomir MrożekSławomir Mrożek Mariusz Kubik/mariuszkubik.pl/Wikimedia Commons/CC

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione o godz. 13. Mszę świętą poprowadzi kardynał Stanisław Dziwisz. Już wcześniej wiadomo było, że Sławomir Mrożek, zgodnie z jego wolą, zostanie pochowany w Krakowie. Spocznie w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła.
Powstający Panteon Narodowy w kościele św. Piotra i Pawła ma być naturalną kontynuacją dwóch wcześniejszych krakowskich miejsc pamięci narodowej: Grobów Królewskich na Wawelu oraz Krypty Zasłużonych w kościele o. Paulinów na Skałce. Podziemia kościoła św. Piotra i Pawła mają być miejscem pochówku ludzi kultury, sztuki i nauki rozsławiających Polskę na świecie, a nie polityków.
>>>Mrożek w słuchowisku Jedynki. Osobiście!>>>
Sławomir Mrożek przez wiele lat był związany z Krakowem. Ukończył krakowskie gimnazjum im. Nowodworskiego, potem studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku współpracował z "Dziennikiem Polskim", Krakowskim Teatrem Satyryków, studenckim teatrem satyrycznym "Bim - Bom" z Gdańska, kabaretem "Szpak" i "Piwnicą pod Baranami". W 1963 roku wyemigrował z Polski.
W 1990 roku Sławomir Mrożek otrzymał Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Natomiast w grudniu 2004 za książkę "Varia. Jak zostałem filmowcem" uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. W marcu 2012 roku odebrał na Wawelu Order Ecce Homo, przyznany mu przez kapitułę orderu za "mistrzostwo słowa".

>>> RADIA WOLNOŚCI - Teatr polski w RFN. Wspomnienia Anatola Kobylińskiego - o pracy nad przygotowaniem sztuki teatralnej Sławomira Mrożka pt. "Indyk", w reżyserii Aleksandra Berlina>>>

Sławomir Mrożek zmarł 16 sierpnia w Nicei. Pozostawił po sobie ogromną spuściznę, która na trwałe weszła do kanonu nie tylko polskiej, ale i światowej literatury. Jego dramaty, jak "Tango", czy "Emigranci" są wystawiane na całym świecie W pamięci czytelników pozostanie także jako autor dziennika i listów pisanych do swych przyjaciół - najważniejszych postaci europejskiej kultury i autor błyskotliwych rysunków, które dziś są klasyką polskiego humoru.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk